Justin Sun, yakılmak üzere Binance’ten 300 milyon BUSD çekti

Tron’un kurucusu Justin Sun, blok zinciri verilerine göre bugün öğle saatlerinde Binance’ten 300 milyon dolar tutarında BUSD çekti. Söz konusu miktar, yakılmak üzere (nakit ya da USDP karşılığında) Paxos’a gönderildi. Peki bu işlem neden yapıldı?

Bilindiği üzere önceki gün, Binance USD (BUSD) ihraççısı Paxos şirketi, New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) talimatıyla 21 Şubat’ta BUSD ihracını durduracağını bildirmişti. BUSD’ye karşı verilen bu talimat sonrası yatırımcılar paralarını BUSD’den çekerek farklı sabit coin veya kripto paralara dönüştürmeye başlamıştı. Haberin ortaya çıkmasının hemen ardından BUSD fiyatı da kısa süre için 1 doların altına inmişti. BUSD’den çıkış yapan kişilere Justin Sun da eklendi.

Circle, Binance’i şikayet etmiş

BUSD kararının arkasından ise Circle çıktı. Olay sıcaklığını korurken, BUSD’ye rakip coin USDC’nin ihraççısı olan Circle’ın geçen sene Binance’i NYDFS’ye şikâyet ettiği ortaya çıkmıştı. Circle’ın geçtiğimiz sonbaharda Binance’in ihraç ettiği ’ları desteklemek için yeterli miktarda kripto para saklamadığını gösteren sorunlar konusunda New york Finansal Hizmetler Departmanı’nı (NYDFS) uyardığı öne sürülmüştü.

“Piyasa değeri zaman içinde düşecek”

Öte yandan bir Binance sözcüsü yaptığı açıklamada, borsanın Paxos değişikliğinin bir sonucu olarak yeni BUSD basmayı durduracağını ancak otomatik dönüştürme politikasını değiştirmeyeceğini söyledi

Insider’a açıklama yapan başka bir Binance sözcüsü de sabit coin’in tamamen Paxos’a ait olup Paxos tarafından yönetildiğini ve sonuç olarak coin’in piyasa değerinin zaman içinde düşeceğini söyledi.

BUSD’nin birçok borsadan çıkarılacağı iddiası

Son olarak Justin Sun gibi BUSD’yi terk eden çok sayıda yatırımcının bulunmasının, zamanla BUSD’nin Binance de dahil olmak üzere borsalar tarafından listeden çıkarılmasına neden olacağı ileri sürülüyor.

Yorum Bırak