Kanada algoritmik sabit coin’lere “Hayır” dedi

Özellikle başbakan Justin Trudeau ve hükumetinin kripto paralara olumsuz baktığı Kanada’da algoritmik sabit coin’lerin menkul kıymet olduğu belirtildi. Ülkenin tüm bölgelerindeki regülatörleri temsil eden Kanada Menkul Kıymetler Yönetimi (CSA), kripto para şirketleri için yeni kurallar listesi yayımladı.

Kripto para borsaları ve özellikle sabit coin çıkarmak isteyen şirketler için ciddi öneme sahip olan listede, kurumun yazılı onayı olmadan bir bölüm sabit coin’in ya da “Referans ile değer biçilen kripto varlıklar”ın CSA’in onayı olmadan satılamayacağı ve tutulamayacağı kaydedildi.

Fiat destekli olma şartı…

Onay almak için gereken kurallar içinde, sabit coin’in fiat destekli olmasının da gerektiği belirtiliyor. Kurumdan yapılan açıklamada, “Bir kripto varlık fiat destekli olmadığı ve hatta değeri bir algoritma tarafından sağlandığı sürece, gerekli onayı verme eğiliminde olmayacağız” deniliyor.

CSA ayrıca fiat destekli olan sabit coin’lerin de rezervlerinin yüksek seviyede likit olmasını da şart koşuyor. Rezervlerin aynı zamanda, kalifiye ve onaylı bir saklama hizmet sağlayıcısı tarafından tutulması ve bağımsız denetleyiciler tarafından da aylık olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Algoritmik sabit coin’ler dünyada, 2022’nin Mayıs ayında çöken Terra LUNA projesiyle konuşulmaya başlanmıştı. Terra’nın algoritmik sabit coin’i olan UST’ye yıllık %20 oranında faiz verilmesi ve daha sonra projenin çökmesi, algoritmik sabit coin’lere olan bakış açısını ciddi şekilde değiştirmişti.

Yorum Bırak