Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu

Kanada Merkez Bankası (BoC), ekonomik verilerin enflasyonun bu yıl yüzde 2’lik hedefe doğru keskin bir şekilde yavaşlamasına yönelik işaretleri savunarak çarşamba günü ana faiz oranını yaklaşık bir yıldır ilk kez değiştirmedi.

BoC ilk büyük merkez bankası oldu

Kanada Merkez Bankası çarşamba günü gecelik faiz oranını beklentilere paralel olarak yüzde 4,50’de tuttu. Böylece yüksek enflasyonda beklenen gevşeme karşısında parasal sıkılaştırmayı durduran ilk büyük merkez bankası oldu.

Kanada Merkez Bankası, geçen yılın mart ayından itibaren tarihi yüksek enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını sekiz kez artırarak borçlanma maliyetlerini yüzde 4,25 puan yükseltti. Merkez Bankası yaptığı açıklamada faiz oranlarını aynı tutma kararının, enflasyonun yüzde 6’nın altına düştüğünü ve ekonomik faaliyetin dördüncü çeyrekte durduğunu gösteren son verilere dayandığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını sekiz kez üst üste toplam 425 baz puan artırdı. Bu, geçtiğimiz sene yıllık yüzde 8,1 ile zirve yapan ve ocak ayında yüzde 5,9 ile Kanada Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinin neredeyse üç katına ulaşan enflasyonu yavaşlatmak için yapılmıştı.

Ocak ayında faizleri sabit tutma sinyali verilmişti

BoC en son ocak ayında politika belirlemek üzere toplandığında 25 baz puanlık bir artış açıklamıştı. Ayrıca fiyatlar beklentileri doğrultusunda yavaşladığı sürece önceki artışların etkisini göstermesi için faiz oranlarını bir süre sabit tutmak istediğini söylemişti.

Yapılan açıklamada, “Genel olarak, son veriler BoC’nin TÜFE enflasyonunun yıl ortasında yüzde 3 civarına ineceği yönündeki beklentisiyle uyumlu olmaya devam ediyor” denilmişti.

Açıklamanın ardından Kanada doları son dört ayın en düşük seviyesi olan 72,50 ABD sentine gerileyerek gün içinde yüzde 0,3 kadar değer kaybetmişti.

BMO Capital Markets baş ekonomisti Doug Porter “Banka kesinlikle beklemede gibi görünüyor. Bu yılın geri kalanında böyle kalmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Bu haftaki toplantının tutanakları 22 Mart’ta yayınlanacak.

Yorum Bırak