Kraken, staking hizmetini kapatırken 30 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti  

Kripto para borsası Kraken, yaptığı açıklamada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak kripto para stake etme hizmetini kapatmayı ve 30 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Bilindiği üzere Kraken, müşterilerine ödüller kazanmaları için belirli kripto paraları “stake etme” olanağı sunuyordu. Web sitesinde, kullanıcıların varlıklarını belirli bir süre için kilitlemeyi taahhüt etmeleri halinde yıllık yüzde 20’ye kadar getiri kazanabilecekleri belirtiliyordu.

Stake programına kayıtlı müşteri varlıkları kaldırılacak

Borsa blog sayfasından, Kraken’in zincirleme stake etme programı ile ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bir uzlaşma sağlandığını duyurdu. Yapılan açıklamada “Bu uzlaşma nedeniyle Kraken, ABD’li müşteriler için zincir içi stake etme hizmetlerini sona erdirmeyi kabul etti.” dendi.

Öte yandan, 30 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul eden borsanın bugünden itibaren stake programına kayıtlı tüm ABD müşteri varlıklarının otomatik olarak ‘unstake’ edileceği bildirildi.

‘Yatırımcıya koruma sunma gerekliliği’ne vurgu

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, “Bugünkü eylem, sağlayıcılarının kaydolması, tam, adil ve doğru açıklama ile yatırımcı koruması sunması gerektiğini piyasaya açıkça ortaya koymalıdır.” dedi.

SEC’in iddiasına göre Kraken, yatırımcılar tarafından transfer edilen kripto varlıklarını bir havuzda topluyor ve bu yatırımcılar adına stake ediyor. Ayrıca ve bu hizmetleri en az 2019’dan beri borsa aracılığıyla halka sunuyor ve satıyor.

Kurum, yatırımcıların hizmet olarak staking sağlayıcılarına verdiklerinde, bu tokenlerin kontrolünü kaybettiklerini ve çok fazla koruma olmadan bu platformların risklerini üstlendiklerini söyledi.

Coinbase CEO’su söylentilere işaret etmişti

Anlaşma, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter hesabından” SEC’nin bireysel yatırımcıların çokça tercih ettiği staking’den ‘kurtulmak’ istediğine dair söylentiler” duyduğunu paylaşmasının ardından gerçekleşti.

Yorum Bırak