Kripto bankası Silvergate 1 milyar dolarlık zarar açıkladı

Kripto para şirketlerine kredi sağlayan bir banka olan Silvergate, sektörün devam eden düşüşü nedeniyle üç aylık dönemde 1 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Konuya ilişkin basın açıklamasında, “2022’nin dördüncü çeyreğinde, dijital varlık endüstrisi dönüşümsel bir değişim geçirdi. Sektördeki aşırı kaldıraç, birkaç büyük iflasa yol açtı” dedi. Açıklamada, birçok sektör oyuncusunun ekosistemde bir bütün olarak güven krizini tetikleyen bu dinamiklerin sonucu olarak dijital varlık alım satım platformlarında “riskten uzak” bir duruşa geçtiği bildirildi.

Düşüş dönemine hazırlık için işten çıkarmalar

Silvergate bu sebeple, “sürekli bir düşük mevduat dönemi olacağını düşündüğü” bu döneme hazırlanmak için istihdamı azaltmayı tercih ettiğini belirtti.

Şirketin bahsettiği değişimin büyük bir kısmı da geçtiğimiz kasım ayında kripto para borsası FTX’in iflasından kaynaklandı. Silvergate Capital CEO’su Alan Lane’in, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderdiği bir mektupta, şirketin FTX ve iştirakleri hakkında kapsamlı bir durum tespiti yaptığı yer aldı.

Lane, “Silvergate Alameda Research’e yönlendirilen ödemeleri aldığında ve aynı adlı hesaba yatırdığında bu, havaleyi gönderenin talimatları ve sektördeki uygulamalarla tutarlıydı.” diye yazdı.

Lane, ya da olağan dışı hesap hareketlerini araştırıp federal yasaların gerektirmesi halinde gizli bir şüpheli faaliyet raporu hazırlayacaklarını da söyledi.

Silvergate’in FTX’in çöktüğü dönemde iflasın eşiğine geldiği ve bilançoda oluşan boşluğu kapatmak için 8 milyar dolarlık varlık satışı yaptığı

Yorum Bırak