Kripto bankası Silvergate’in imdadına BlackRock yetişti

FTX ve BlockFi’ın iflası sonrasında büyük zorluk yaşayan ve müşterilerinin para çıkışlarını karşılamak için birçok varlığını satmak zorunda kalarak son çeyrek raporunda 1 milyar dolar zarar açıklayan Silvergate’in imdadına BlackRock yetişti.

Hisselere de %10’luk yükseliş geldi

13 trilyon dolardan fazla varlık yöneten şirket, SEC’ye yaptığı bildirimde Silvergate’teki hisse oranını %7.2’ye çıkardığını duyurdu. Bu rakam son olarak %5.9’du. BlackRock’ın bu desteği, Silvergate yatırımcılarına da güven verdi ve şirketin hisselerinde dün %10’luk bir yükseliş görüldü. BlackRock yatırımından önce hisseler sert şekilde düşmüştü. Silvergate hisseleri, birçok varlığın ralli yaptığı ocak ayında bile %20 düşüş yaşamıştı. 2022 yılında görülen düşüş oranı ise %87’ydi.

Geçtiğimiz hafta yaşadığı krizden ötürü çalışanlarının bir bölümüyle de yollarını ayıran banka son olarak çift partili bir grup ABD’li senatör tarafından da vergi kaçırmakla suçlanmıştı. İçinde Elizabeth Warren’ın da olduğu 3 senatör, bankaya yazdıkları mektupta, FTX’in müşteri fonlarını kötüye kullanıp kullanmadığından haberdar olup olmadıklarını sordular. Şirketin, mektuba 13 Şubat’a kadar cevap vermesi gerekiyor.

Öte yandan BlackRock, “Çin’in Google’ı” olarak da bilinen teknoloji şirketi Baidu’daki hisselerini de artırdığını açıkladı.

Yorum Bırak