Kripto karşıtı senatör Warren SEC’ye destek çıktı: Daha yeni başlıyoruz

Kripto paralara karşı duruşuyla bilinen ve neredeyse her finansal komite toplantısına katılarak ABD’de kripto paraların tamamiyle yasaklanmasını talep eden Elizabeth Warren, dün yaptığı konuşmada bir kez daha SEC’yi göreve çağırdı.

“Bu daha başlangıç…”

Kripto para endüstrisinin ve bu alanda hizmet veren şirketlerin güçlü bir SEC’den ve yapılacak olan denetimlerden korkutuğunu dile getiren Warren şu ifadeleri kullandı:

“SEC daha önce de birçok ünlü kripto para reklamcısına karşı harekete geçti. Coinbase gibi şirketlerin çalışanlarının ve yöneticilerinin içeriden aldıkları bilgilerle işlem yaptıklarını tespit etti ve onları cezalandırdı. Sade vatandaş olan müşterilerden milyonlarca dolar çalan kripto hırsızlarını dava etti. Burada şunu söylemek istiyorum ki, tüm bu sert adımlara rağmen bu daha başlangıç…”

“Bu işi en iyi SEC yapar”

ABD’de birçok devlet kurumunun kripto paraları regüle etme konusunda mücadele halinde oldukları biliniyor. Warren’a göre bu işi de en iyi yapacak kurum SEC:

“ABD’de kripto para dolandırıcılıklarına karşı düzeni en iyi sağlayacak kurum SEC’dir. Hem kurumun hem de başkan Gary Gensler’ın bu anlamda, bu göreve tam uyacağını düşünüyorum. Hem finansal piyasaların düzeni hem de uzun yıllardır vâr olan menkul kıymet kanunlarının devamı için komisyonun kripto paralara (*spot Bitcoin ETF’inin reddedilmesi) izin vermemesi doğru bir karardı. Doğru yaklaşım budur. SEC’nin katı ve doğru kuralları var, tecrübesi var. Bu yüzden kurum burada durmamalı, yoluna aynı şekilde devam etmeli. Regülasyonları sağlamak için ne kadar gücü varsa hepsini kullanmalı…”

Warren, bu sene iflas eden kripto para şirketlerinin yüz binlerce kişinin para kaybetmesine neden olduğunu belirterek, “İşte bu yüzden SEC, daha geniş bir alanda hareket edebilmelidir” dedi.

Bitcoin ve keipto para madenciliğinin çevreye de zarar verdiğini belirten Warren, çevreci hareketlerin de madenciler konusunda taviz vermeden harekete geçmeleri gerektiğini belirtti.

Yorum Bırak