Kripto para borsalarına toplu dava mı geliyor: Ünlü avukat açıkladı

ABD’deki birçok dolandırıcılık davasına bakan, hatta birçok uzman tarafından ülkenin 1 numaralı yatırım avukatı olarak görülen Tom Grady’nin radarına bu kez kripto para borsaları girdi. Grady yaptığı basın açıklamasıyla, borsaları incelediğini ve eyalet ve federal menkul kıymet kanunlarının çiğnenmiş olabileceğini belirtti.

“Paralarını geri alma ihtimalleri olabilir”

Grady, borsaların yatırımcıları kayıt dışı kripto işlemleri yapma ve bu kripto paralara sahip olmanın getirdiği riskler konusunda uyarmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Coinbase ve Robinhood’un da içinde bulunduğu borsaların kanun dışı hareket ettiğini düşünüyoruz. Kripto paraları satın alarak kayıplar yaşamış olan yatırımcıların, paralarını geri alma ihtimalleri olabilir”

Coinbase ve Robinhood’dan konuyla ilgili açıklama gelmezken, Fox Business’ın ulaştığı Kraken borsası yetkilileri ise yorum yapmayacaklarını belirttiler.

Bilindiği üzere Gary Gensler’ın başkanlık ettiği SEC, bir süredir kayıtsız menkul kıymet satışı konusunda kripto para borsalarına üst üste uyarılar gönderiyor ya da davalar açıyor. Son olarak Kraken borsası bu suçlamalardan birinde SEC ile anlaşmaya gitmiş ve hizmetini sonlandırmıştı. Kraken ayrıca 30 milyon dolar da ceza ödemişti.

Aynı suçlamanın yöneltildiği Coinbase ise yaptığı açıklamayla staking hizmetlerinin menkul kıymet sayılamayacağını belirtmişti.

Dün akşam saatlerinde ise New York Başsavcısı KuCoin borsasına, eyalet kanunlarına uymadığı gerekçesiyle dava açmıştı.

Yorum Bırak