Kripto para piyasasında savaş yeni mi başlıyor?

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz hafta boyunca Bitcoin, 24 bin doların üzerindeki yılın en yüksek seviyelerinden düşerek Ether fiyatını ve diğer büyük kripto paraları da aşağı çekti. Küresel kripto para piyasası 1 trilyon dolarlık seviyenin de altına düştü.

Forbes; Bitcoin, Ether ve kripto para konusundaki beklenmedik U dönüşüne rağmen, kripto savaşının “daha yeni başladığına” dair korkuların arttığını bildirdi.

Paxos’a BUSD ihracını durdurma emri FUD yaydı

Pazar günü Wall Street Journal tarafından yayımlanan haberde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance USD (BUSD) ihraççısı Paxos’u dava etmeye hazırlandığı bildirildi.

Pazartesi günü New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), Paxos’a Binance markalı, yaklaşık 15 milyar dolarlık piyasa değerine sahip üçüncü en büyük sabit coin olan BUSD’yi ihraç etmeyi durdurması emrini verdi. Binance, BUSD’nin piyasa değerinin artık “zamanla azalacağı” konusunda uyardı.

Geçtiğimiz hafta, büyük kripto para borsası Kraken, SEC tarafından 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldıktan sonra ABD’deki stake hizmetini durdurmak zorunda kaldı.

Daha önce neredeyse tüm kripto paraları menkul kıymet olarak gördüğünü söyleyen SEC başkanı Gary Gensler, Kraken’e yönelik suçlamanın “kripto para piyasasında faaliyet gösteren herkese uyarı olması gerektiğini” söyledi.

“Bitcoin için kilit bir seviyeye yaklaşıyoruz”

Buna ek olarak bazı kripto piyasası gözlemcileri Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralar için beklentiler konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde test edileceklerini ve esas olarak Fed’in faiz artırımı programı tarafından yönlendirileceklerini tahmin ediyorlar.

Varlık yönetim şirketi BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Bitcoin 1 Ocak’ta başlayan bu rallide genel bir esneklik göstermiş olsa da şu anda önümüzdeki günlerde rallinin devam edip etmeyeceğini ya da daha sert bir düşüş görüp görmeyeceğimizi işaret edecek önemli bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz. DiPasquale’ye göre, Bitcoin yeniden 23 bin dolar seviyelerine çıkmakta başarısız olursa, fiyatın oldukça hızlı bir şekilde 20 bin dolara düştüğü görülebilir.

“Daha büyük bir faiz artışı gelebilir”

DiPasquale açıklamasında ayrıca, “Her zaman olduğu gibi piyasa makro ekonomik gelişmelere de bağlı ve aralık ayı tüketici fiyatlarının daha önce beklenenden daha yüksek olduğu göz önüne alındığında, piyasa bir sonraki Fed toplantısında daha büyük bir faiz artışını düşünmeye başlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Kraken’in rakibi Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, borsanın gerekirse mahkemede kendi kripto stake hizmetini “memnuniyetle” savunacağını söyledi.

Armstrong Twitter’da “Coinbase’in stake hizmetleri menkul kıymet değildir.” diye yazdı.

Endişe yaratan düzenlemeler

DiPasquale, “Düzenlemeler, özellikle SEC’in Kraken borsasına uyguladığı 30 milyon dolarlık para cezasından sonra, kripto alanı için de bir endişe kaynağıdır.” diye ekledi. Öte yandan BitBull Capital CEO’su, tam gelişmiş bir boğa piyasası sırasında daha sert önlemler almak yerine, piyasanın yavaşladığı bir dönemde düzenleyici açıklık elde etmenin daha iyi olduğunu düşündüklerini söyledi.

Yorum Bırak