Kripto sektörü 2022’de hacker’lara 4 milyar dolar kaptırdı

ABD merkezli blok zinciri analiz şirketi Chainalysis, 2022’de kripto para sektöründen hacker’lar vasıtasıyla 3.8 milyar dolarlık varlık çalındığını belirtti. Saldırılar özellikle mart ve ekim aylarında ön plâna çıkarken, sadece ekim ayında çalınan rakam 775 milyon dolar oldu.

Kuzey Kore yine başrolde

Chainalysis raporunda, Kuzey Kore bağlantılı grupların açık ara en önde olduğu belirtilirken, yapılan saldırılarda bu grupların eline toplamda 1.7 milyar dolarlık varlık geçtiği ifade edildi. Bilindiği üzere bu grupların başında da Lazarus bulunuyor. ABD devlet kurumları, Lazarus’un Kuzey Kore devletine bağlı bir grup olduğunu ve çalınan paraların da ülkenin nükleer silah denemelerinde kullanıldığını iddia ediyorlar.

“Ülke ekonomisini taşıyor”

Chainalysis ayrıca bu grupların kendi rekorlarını bile alt üst edecek seviyede hack saldırısı düzenlediğini belirtti. Şirket, “Ülke ekonomisinin önemli bir bölümünü hack saldırılarından elde edilen paraların taşıdığını görmek zor değil. Ancak her geçen yıl, elde ettikleri rakam azalıyor ve daha da azalacak” yorumunu yaptı.

Bilindiği gibi kripto para sektöründeki hack saldırıları ilk olarak 2021 yılında DeFi alanında ortaya çıkmıştı. Sektörün büyümesi hacker’ları iştahlandırırken 2022’de ise zirve rakamlar görülmüştü. Sektör bireysel olarak da birçok hack saldırısı yaşarken, bazı hacker’lar ödül karşılığında çaldıkları fonları geri iade ediyorlar.

Yorum Bırak