Kripto şirketi Nexo, SEC ile anlaşmaya vardı: 45 milyon dolar ödenecek

Geçtiğimiz haftalarda ABD’den kademeli olarak çekileceğini açıklayan Nexo şirketi, bu anlamdaki belki de en ciddi adımını attı ve operasyonlarının en önemli ayaklarından birini bu ülkede sonlandırmayı kabul etti. SEC ile anlaşan Nexo şirketi, “Earn” programını ABD’de tamamiyle bitirmesinin yanı sıra, kuruma ayrıca 45 milyon dolar ödeme yapacak.

2022’de, içinde Kaliforniya ve New York’un da bulunduğu birçok eyaletten uyarı alan Nexo, SEC ile yaptığı anlaşma çerçevesinde 22,5 milyon dolar ceza ve yine 22,5 milyon dolar diğer eyalet regülatörleriyle anlaşma ücreti ödeyecek.

Nexo’dan yapılan açıklamada SEC ile varılan anlaşma resmen duyurulurken, konunun tamamiyle “Earn” ürünü hakkında olduğu ve SEC’den kendilerine hiçbir dolandırıcılık ya da bir başka suç teşkil eden iddiada bulunulmadığı kaydedildi.

SEC’den gelen açıklamada ise Nexo’nun bu ürününün kayıtsız menkul kıymet satışı olduğu, bu yüzxden regülasyonlardan ve menkul kıymet satışı prosedürlerinden muaf tutulamayacağı belirtildi.

2018’de İngiltere’de kurulan Nexo şirketi, son olarak Bulgaristan2da devlet güçlerinin operasyonuna maruz kalmıştı. Nexo kendileri hakkında bu ülkede yapılan kara para aklama iddialarını da tamamen yalanlamıştı.

Terra LUNA çöküşünün ardından Celsius ve Voyager gibi kripto kredi şirketlerinin iflas etmesi, SEC gibi kurumların Nexo üzerine daha fazla yoğunlaşmasına neden olmuştu.

Yorum Bırak