Medya devlerinden mahkemeye SBF baskısı: İmzacıları açıklayın

İçinde AP, Reuters, Associated Press, Bloomberg, CNBC ve Wall Street Journal gibi medya devlerinin de bulunduğu bir grup kurum, ABD iflas mahkemesi hakiminden, Sam Bankman-Fried’in 250 milyon dolarlık kefalet belgesini imzalayan isimlerin kimler olduğunun açıklanmasını talep ettiler.

“Açıklanması kamu yararınadır”

Bu medya kuruluşları yerine talepte bulunan hukuk şirketi Davis Wright Tremaine, mahkemeye sunduğu belgede, SBF’nin tarihin en büyük dolandırıcılık olaylarından birini hazırlamasından ötürü, belgeyi imzalayanların açıklanmasının kamu yararına olacağını ifade etti. Talepte halkın bilgi alma hakkına da atıfta bulunuldu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde SBF de bu talebin tam tersi yönünde bir talepte bulunmuş ve imzacıların açıklanmasının onların güvenliği açısından bir risk oluşturabileceğini belirtmişti.

250 milyon dolarlık kefalet belgesini imzalayan kişilerden ikisinin SBF’nin profesör olan anne ve babası olduğu biliniyor.

Dün de FTX borsasının 8 Ocak’ta Delaware mahkemesine sunduğu 168 sayfalık “müşteri isimleri gizli kalsın” talebi hakim John Dorsey tarafından kabul edilmişti. Dolayısıyla müşteriler kim olursa olsun, bilgiler en azından 3 aylık süre dahilinde açıklanmayacak.

Yorum Bırak