MetaMask’ten yeni oltalama uyarısı: Anahtar kelimeleri vermeyin

Merkeziyetsiz cüzdan uygulaması MetaMask, kullanıcılarını, anahtar kelimelerini kimseye vermemesi konusunda uyardı. Dönem dönem resmi hesaplardan benzer uyarılar yapan platformun bu şekilde bir mesaj paylaşılmasının sebebi ise son günlerdeki oltalama saldırılarıydı.

“Cüzdanınız askıya alınmak üzere” diyerek kelime talebi…

Hacker’lar bu kez ise e-mail hizmet sağlayıcısı olan Namecheap’i hedef aldılar ve müşteri bilgilerine ulaşarak bu kişilere “oltalama mail”leri gönderdiler. Gönderilen e-mail’lerde kullanıcının MetaMask cüzdanının askıya alınmak üzere olduğu ve bunun olmaması için KYC doğrulaması yapılmasının gerektiği belirtildi. Bununla birlikte kullanıcılardan anahtar kelimeler talep edildi.

MetaMask’ten yapılan duyuruda, platformun KYC bilgisi almadığı ve kullanıcılardan hiçbir şekilde e-mail gönderilerek bilgi talep edilmediği belirtildi.

Zaman zaman bu şekilde uyarılarda bulunan MetaMask, kısa süre önce de oltalama tespit alarm özelliğine uygulamaya koymuştu. Bu uygulamayı aktif hale getiren kullanıcılar, bu şekilde sahte bir web sitesine girdikleri ve cüzdan bağlamaya çalıştıkları zaman MetaMask’ten “oltalama” uyarısı alıyorlar.

Metamask kullanıcılarına ocak ayında yaptığı bir uyarıda da “ zehirleme” konusunda dikkat etmelerini belirtmiş ve gönderim yapılan adresleri kesinlikle birden fazla kez kontrol etmelerini veya adres defteri yolunu kullanmalarını önermişti.

Yorum Bırak