Mt. Gox, geri ödemeler için kayıt tarihini uzattı

Mt. Gox borsası, mağdurların ödeme almak için kayıt tarihlerini 10 Mart’a kadar uzattı.

Bilindiği üzere, bir zamanlar dünyanın en büyük borsası olan Mt. Gox’un çöküşünden dokuz yıl sonra, alacaklıları kaybettikleri dijital varlıklarının bir kısmını almaya hazırlanıyor. Mt. Gox’un sitesinden yapılan açıklamaya göre, ödemelerin bir hafta içinde başlayacağı bildirildi.

2014 yılında yaşanan hack saldırısı sebebiyle 800 bin kadar BTC’nin çalındığı Mt. Gox borsasında ödeme almak adına son kayıt yaptırma tarihi için dün yeni bir açıklama yayımlandı.

Konuya bakan iflas mahkemesinden kayyum Nobuaki Kobayashi alacaklılara tercih ettikleri ödeme yöntemlerini kaydetmeleri için 10 Mart 2023’e kadar süre verdi.

Yayımlanan dosyada, son başvuru tarihine kadar “seçim ve kayıt” işlemlerini tamamlamayan alacaklıların aşağıdaki geri ödemelerden herhangi birini temin edemeyecekleri bildirildi.

  • Erken toplu geri ödeme
  • taleplerinin bir kısmı için geri ödeme
  • Banka havalesi ile ödeme
  • Havale veya diğer para transferi şirketleri aracılığıyla ödeme

Kayyum tarafından da belirtildiği üzere, tercihlerini daha önce kayyuma kaydettirmiş olanların bunu tekrar yapmalarına gerek kalmayacak.

Tokyo’daki iflas mahkemesi yıllar sonra ilk kez 2021 yılının Ekim ayında ödeme plânına onay vermişti. Ancak ödeme planında sürekli değişiklikler olmuştu.

Kayyum BitGo ve Bitstamp’i önermişti

Mt. Gox kayyumu, başlangıçta Kraken’in ödemeleri gerçekleştiren borsa olmasını önermişti. Ancak borsa, süreçten çekilmiş ve daha sonra Japonya’da hizmet vermeyi durdurmuştu. Ardından Kobayashi, BitGo ve Bitstamp borsalarını ödemeleri gerçekleştirmek üzere önermişti.

Ancak Bitstamp’i seçenlerin, borsanın ödemelerini işleme koyabilmesi için 90 güne kadar beklemeleri gerekebileceği söylendi.

Mt. Gox’un elinde hâlâ 142 bin Bitcoin (yaklaşık 3,18 milyar dolar) ile eşdeğer miktarda BCH, Bitcoin SV ve BTG bulunuyor. Kayyum, kullanıcılara geri ödeme yapmak için BSV ve BTG’yi itibari para karşılığında satmayı planladığını belirtti.

Uzun bir süredir, yeterli sayıda yararlanıcının itibari para birimi ödemelerini tercih etmesi durumunda, mütevellinin büyük miktarlarda Bitcoin’i tasfiye etmek zorunda kalacağı ve potansiyel olarak dijital varlığın fiyatını düşüreceği endişesi vardı.

Yorum Bırak