New York Başsavcılığı, KuCoin’e dava açtı

New York Başsavcılığı, önde gelen borsalarından KuCoin’e dava açtı. Başsavcı Letitia James, KuCoin’in kayıt dışı kripto para platformu olarak faaliyet yürüttüğünü ve şirketin izni olmamasına rağmen eyalette hizmet sunduğunu iddia etti.

Konuya ilişkin basın açıklamasında, KuCoin’in New York’ta faaliyet göstermesinin durdurulmasının ve yasalara uyana kadar eyalet kapsamında website erişiminin engellemesinin talep edildiği kaydedildi.

“Teker teker harekete geçiyoruz”

Başsavcı James, “Ofisimiz yasalarımızı hiçe sayan ve yatırımcıları riske atan kripto para şirketlerine karşı teker teker harekete geçiyor. Bugünkü yaptırım eylemi, karanlık kapılar ardında iş yapan kripto para şirketlerini kontrol altına alma ve sektöre düzen getirme çabalarımızın en sonuncusudur. Tüm New York’lular ve New York’ta faaliyet gösteren şirketler, eyaletimizin yasalarına ve düzenlemelerine uymak zorundadır. KuCoin, New York’ta izinsiz şekilde faaliyet yürütüyor. Onları bundan sorumlu tutuyor ve yatırımcıları korumak adına güçlü adımlar atıyoruz.” dedi.

Başsavcılık ETH için “menkul kıymet” dedi

Başsavcılık öte yandan, dava dilekçesinde ve basın açıklamasında, ETH’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti. Açıklamada, “Bu dava, bir düzenleyicinin mevcut en büyük kripto paralardan biri olan ETH’nin menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ilk davalardan biridir. Dava dilekçesinde ETH’nin tıpkı LUNA ve UST gibi ETH sahiplerine kar sağlamak için üçüncü taraf geliştiricilerin çabalarına dayanan spekülatif bir varlık olduğu savunuluyor.” ifadeleri yer aldı.

Ek olarak KuCoin’in KuCoin Earn adıyla hizmeti de sunduğu, bu hizmeti sunmak için de onay alması gerektiği fakat bunu yapmadığı belirtildi. Bunun yanı sıra, KuCoin’in borsa olduğunu iddia ederken SEC’ye kayıtlı olmadığı da vurgulandı.

Yorum Bırak