Nijerya’da neler oluyor? Bitcoin fiyatı 62.000 dolara dayandı

Nijerya’da seçimlerin yapılmasına haftalar kala en çok tartışılan konulardan bir tanesi de para biriminde yapılan değişiklikler… Eski banknotların yenileriyle değişme zorunluluğunun getirildiği ülkede yeni banknotlar konusunda kıtlık yaşanıyor. Uzun kuyrukların olduğu bankamatiklerden yapılan çekimler de dijital dönüşümden ötürü kısıtlandı. Tüm bunlar ise Bitcoin’e geçişi hızlandırdı.

Günlük işlemler için Bitcoin tercihi…

E-Naira’ya olan geçişin istenildiği seviyede olmaması ve Bitcoin’in ülkede çok daha fazla tercih edilmesi, bu zor günlerde de en büyük kripto paranın kullanılmasını sağlıyor. Daha önceden de P2P işlemlerde en büyük hacmin oluştuğu ülkelerden biri olan Nijerya, bu anlamda Paxful’un en büyük pazarı konumundaydı. Hem nakit hem de dijital para sıkıntısının yaşandığı ülkede, halkın bir bölümü günlük işlemleri için de Bitcoin’i tercih etmeye başladı.

Fiyat 40.000 ve 62.000 dolara geldi

Bu durum ise Bitcoin fiyatını fırlattı. Nijerya’daki önemli kripto para borsalarından biri olan NairaFX’te Bitcoin fiyatı 17.8 milyon naira oldu. Bu da yaklaşık 38.600 dolara denk geliyor. Bununlar birlikte LocalBitcoins adlı P2P borsasındaki fiyatın 62.000 dolara gelmesi de gözlerden kaçmıyor.

Bilindiği üzere ülkede enflasyon ve para aklamanın önüne geçilmesi amacıyla hükumet, yeni banknotları piyasaya sürmüştü. Halka ise 31 Ocak gününe kadar eski banknotların yenileriyle değiştirilmesi için süre tanınmıştıç Yaşanan zorluklardan ötürü ise bu süre 10 Şubat’a uzatıldı.

Yorum Bırak