Nükleer güç ile çalışacak ilk Bitcoin madencilik tesisi hazır

Bazı büyük madencilik şirketlerinin iflasın eşiğine gelmelerine rağmen, kripto para madenciliği endüstrisi ciddi şekilde büyümeye devam ediyor. 2021 yılındaki Çin yasaklarının ardından madenciliğin büyük bir endüstri haline geldiği ABD’de, sıfır karbon politikası kapsamında şimdi de nükleer enerjiyle çalışan ilk madencilik tesisi çalışmaya başlayacak.

Türünün ilk örneği…

Enerji şirketi Talan Energy’nin iştiraki olan Cumulus Data firması tarafından yapılan madencilik tesisi tüm enerjisini 2.5 gigawatt’lık nükleer enerji santralinden elde edecek. Yaklaşık 300 bin metrekarelik alana yapılan tesis, Pensilvanya’daki Susquehanna nükleer santraline direkt bağlı olacak. Bu madencilik tesisi böylece ABD’de türünün ilk örneği olacak.

Konuyla ilgili konuşan Talan Energy ve Cumulus Data CEO’su Alex Hernandez, nükleer enerjinin sıfır-karbon özelliğine ve ucuz oluşuna dikkat çekti ve “İlk faaliyetlerimize bu yıl başlamayı planlıyoruz. Ucuz, temiz ve güvenilir elektrik üçlemesini müşterilerimize sağlıyoruz” dedi.

Öte yandan bu tesise ek olarak şirket iki büyük madencilik tesisi daha yapacak ve onları da yine aynı nükleer santrale bağlayacak.

Yorum Bırak