Paxos için şimdi de SEC iddiası: “BUSD davası geliyor”

ABD medyasının Paxos şirketi hakkındaki “dava açılacak” iddiaları devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Bloomberg’in, New York regülasyon kurumu Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS), Paxos hakkında soruşturma başlatacağı haberinin ardından yeni bir iddia da Wall Street Journal gazetesinden geldi.

WSJ’nin haberine göre SEC, Paxos’a gönderdiği bir resmi mektupta şirketi dava edebileceği yönünde bilgilendirmede bulundu. Mektupta dava sebebi olarak “yatırımcı koruması kanunlarının ihlali” gösterildi.

“BUSD kayıtsız menkul kıymet”

Haberde, mektubun dava açılacağının kesin olduğuna işaret etmediği ancak uyarı ve bilgilendirme niteliğinde olduğu da belirtildi. Dolayısıyla SEC’nin Paxos’a dava açmama ihtimali de bulunuyor. Uyarı mektubundaki önemli noktalardan biri de, Paxos şirketinin çıkardığı BUSD’nin kayıtsız menkul kıymet olduğunun belirtilmesiydi.

Binance ile 2019 yılında yapılan anlaşma sonucunda çıkarılmaya başlanan BUSD, ayrıca Paxos’un sahibi olduğu itBit borsasında da listeleniyor. WSJ kaynakları konunun itBit’in BUSD’yi listelemesi mi, yoksa sadece Paxos’un BUSD ihraç etmesi mi olduğunun ise bilinmediğini belirttiler.

SEC’den konuyla ilgili bir açıklama ise gelmiş değil.

Bilindiği üzere ABD’de özellikle 2022 yılında sabit coin’ler ciddi şekilde tartışma konusu olmuş ve başta USDT olmak üzere birçok sabit coin’in arkasındaki destek varlıklarının resmen açıklanması gerektiği yönünde ABD’li kurumlardan açıklamalar gelmişti.

Yorum Bırak