PayPal, sakladığı kripto paraları miktarlarıyla açıkladı

Paypal’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu yıl sonu raporuna göre şirket, 31 Aralık itibarıyla Bitcoin ve başta olmak yarım milyar doların üzerinde kripto parayı elinde tutuyor.

291 milyon dolarlık Bitcoin ve 250 milyon dolarlık Ether bilgisinin olduğu raporda 63 milyon dolarlık Litecoin ve Bitcoin Cash yer alıyor. Tüm bunlar ışında, PayPal’ın müşterileri adına tuttuğu toplam kripto paranın 604 milyon dolara ulaştığı görülüyor.

PayPal dosyalamada, “Belirli pazarlardaki müşterilerimizin belirli kripto paraları satın almasına, tutmasına, satmasına, almasına ve göndermesine, ayrıca ödeme sırasında satın alma işlemlerini ödemek için kripto paraların satışından elde edilen geliri kullanmasına izin veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kripto endüstrisinde yaşanan kaos rakamı düşürdü

Söz konusu rakam, Bitcoin’in 19 bin 400 dolardan işlem gördüğü 31 Eylül itibarıyla 694 milyon dolarlık kripto girişinin kaydedildiği bir önceki çeyreğe kıyasla daha düşük kalıyor. Bu aynı zamanda lider kripto paranın fiyatını yıl sonunda 16 bin 600 dolara düşüren ve zincirleme bir reaksiyona neden olan kripto para borsası FTX’in iflas etmesinden öncesine denk geliyor.

İki yıldır kripto sektöründe

Şirket Kasım 2020’de bu özelliği duyurduktan sonra geçtiğimiz haziran ayında kullanıcıların kriptolarını harici cüzdanlara çekmelerine olanak sağlamaya başlamıştı.

PayPal CEO’su Dan Schulman, 2019’da Bitcoin’e sahip olduğunu doğruladıktan sonra 2020’de “tüm dijital para türlerinde fazlasıyla iyimser” olduğunu bildirmişti.

Schulman o dönemde Web Summit’te yaptığı konuşmada, “Daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli yeni ve modern bir finansal sistem yaratabilirseniz, bunun daha fazla insanı sisteme dahil etmek, kapsayıcılık sağlamak, maliyetleri düşürmek ve pek çok insanın finansal sağlığını iyileştirmesine yardımcı olmak için iyi olacağını düşünüyorum.” demişti.

Yorum Bırak