Piyasalar Fed başkanı Powell’ı bekliyor: DXY düşüşte

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, salı ve çarşamba günleri ABD Senatosu önünde konuşacak. Powell’ın ağzından çıkacak her kelime, Fed’in önümüzdeki dönem faiz politikaları hakkında ipuçları verecek.

Geçtiğimiz ay 25 baz puan faiz artıran Fed’in bu ay da benzer bir adım atması bekleniyordu ancak ekonomik verilerin beklenenden hala iyi gelmesi, bu durumu zorlaştırıyor.

Tarım dışı istihdam ne olacak?

Uzmanlar, 22 Mart günü yapılacak toplantıda 50 baz puanlık bir artış ihtimalini de gözardı etmezlerken, Powell’ın sözleri dışında cuma günkü tarım dışı istihdam verileri de bu anlamda büyük önem taşıyor. Verilerin beklenenden iyi gelmesi, enflasyonun daha da güçlenmesine ve böylece Fed’in daha sert bir faiz politikası uygulamasına neden olabilir.

Citibank istihdamda 255 binlik bir artış beklerken, hatırlancağı üzere ocak ayı rakamları 500 binin üzerinde gelmiş ve piyasaları adeta şoke etmişti.

DXY haftayı düşüşle kapadı

Öte yandan Powell’ın sözleri ile istihdam verilerinin de dolar endeksi (DXY) üzerinde net bir etkisi olabilir. DXY, geçtiğimiz haftayı da ocak ayından bu yana ilk kez düşüşle kapatmıştı. Şu anda 104.4 ile son 24 saat içinde %0.20 düşüş yaşayan DXY’nin Powell’ın konuşmasına kadar önemli bir hareket yapması beklenmiyor.

Yorum Bırak