Polis açıkladı: Çaldığı Bitcoin’lerle tanımadıklarına lüks araba aldı!

2017 yılında ismi açıklanmayan Avustralya merkezli bir borsadan 3 ay boyunca milyonlarca dolarlık Bitcoin çalan hırsızların mahkemesinin 16 Ocak günü itibariyle sona erdiği ve cezaların verildiği belirtildi.

Para aklamak için rüşvet verdiler

4 kişiden oluşan bu grup, 3 ay boyunca çaldıkları Bitcoin’lerle daha sonra lüks eşyalar, arabalar ve evler satın aldılar. Mahkemede ifade veren suçlulardan bir tanesi, Lancashire şehrinde bir emlakçının arka bahçesinde içinde bir milyon dolar bulunan bir çantayla ödeme yaptığı bir Rus’tan villa aldığını dâhi söyledi. Bu kişi aynı zamanda yüksek meblağda paraları aklamak için çeşitli devlet görevlilerine rüşvet verdiklerini de açıkladı. Polisin açıklamasında bu kişiler için “yozlaşmış devlet görevlileri” tabiri kullanıldı.

“Tanımadıklarına araba aldılar”

Savcılıkla iş birliği yapan ve davayla ilgili açıklama yapma sorumluluğu verilen Lancashire polisi, grup üyelerinin yakalandıkları dönemde onlarla birlikte ele geçirilen mal ve mülkler arasında lüks eşyalar, pahalı saatler, şarap soğutucuları, arabalar ve birçok ev eşyası olduğunu kaydetti. Polisin resmi açıklamasında, “Suçlular o kadar çok para çalmışlardı ki, bir barda tanıştıkları kişilere bile arabalar satın aldılar. Harcayamadıkları kadar para çalmışlardı” denildi.

Hırsızlarla birlikte ayrıca 445 Bitcoin, belli oranda altın ve nakit para da bulundu.

Çete liderinin 2021’de hayatını kaybettiği belirtilirken diğer sanıklara 3,5 ilâ 8 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Yorum Bırak