Polygon zkEVM teknolojisinin beta sürümü önümüzdeki ay yayında

Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon, Ethereum uyumlu 2. katman ağı Polygon zkEVM teknolojisinin beta sürümünün önümüzdeki ay Ethereum Mainnet’te (ana ağ) yayına gireceğini duyurdu.

Polygon, Temmuz 2022’de sıfır-bilgi kanıtı olarak da bilinen Zero Knowledge (ZK) teknolojisine dahil olduğunu açıklamıştı. Bilindiği üzere de Vitalik Buterin, katman-2 ölçeklendirme çözümünü “Ethereum’u ölçeklendirmenin geleceği” olarak adlandırıyor.

27 Mart’ta piyasaya çıkıyor

Sıfır bilgi (zk) teknolojisini yayma yarışı yoğunlaşırken Polygon, sıfır bilgi kanıtları üreten Ethereum Sanal Makinesi (zkEVM) Mainnet Beta sürümünün lansman tarihi için 27 Mart 2023’ü belirledi.

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Blockworks’e verdiği demeçte, “Polygon zkEVM Mainnet Beta’nın 2023’ün ilk çeyreğinde söz verdiğimiz gibi piyasaya sürüleceğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Nailwal, Polygon’un zkEVM Mainnet’inin Ethereum Mainnet’e ulaşan ilk “tamamen EVM eşdeğeri” zk ’ı olacağını söyledi.

Önümüzdeki hafta daha net bilgiler gelecek

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, Polygon’un arkasındaki ekip olan Polygon Labs, Mainnet Beta hakkında daha fazla ayrıntı açıklayacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik en yüksek önceliktir, bu nedenle Polygon zkEVM bir dizi test ve denetimden geçirilmiştir. Kullanıcılar ve geliştiriciler için Mainnet Beta sırasında Ethereum topluluğunu koruyacak güvenlik önlemleri hakkında tam şeffaflık sağlanacak.” ifadeleri kullanıldı.

Yorum Bırak