Powell konuştu, Bitcoin yükseldi

Finans piyasasında gözler Fed Başkanı Başkanı Jerome Powell’ın Washington Ekonomi Kulübü’ndeki konuşmasındaydı. Powell, ABD’ye ilişkin makroekonomik soruları yanıtlamasının ardından kripto piyasası önemli bir yükselişe tanık oldu.

Fed Başkanı tarafından yapılan açıklamalar, finansal piyasalardan olumlu bir tepki aldı. Buna karşılık, kripto para piyasası da, piyasa değerinin 1,08 trilyon dolara ulaşmasıyla yüzde 0,66’lık bir kazanca tanık oldu.

Mevcut durum hakkında konuşan Powell, ABD ekonomisinin, pandemideki durgunluğun ardından ekonominin yeniden açıldığına işaret eden 2021’in tarihsel olarak yüksek büyüme oranlarından yavaşladığını belirtti. Son ekonomik veriler hem olumlu hem de olumsuz olmakla birlikte Powell yine de ekonominin güçlü bir ivme gösterdiğine inanıyor. Fed Başkanı ocak ayında toplam 517 bin yeni istihdam eklenmesinin sağlam bir işgücü piyasasının kanıtı olduğunu söyledi.

FED başkanı Jerome Powell neler söyledi?

Powell, dezenflasyonist süreç, yani enflasyonu düşürme sürecinin başladığını bildirerek, “Ancak daha gidilecek uzun bir yol var. Bunlar dezenflasyonun çok erken aşamaları.” dedi.

Başkan, yüzde 2’lik enflasyon oranının Fed’in hedefi olmaya devam edeceğini ve daha yüksek bir rakamla yetinmeyeceğini yineledi. Ancak, hedefe en az 2024 yılına kadar ulaşılamayacağını da bildirdi.

Pazartesi günü itibarıyla Fed’in bilançosunda 8.4 trilyon dolarlık varlık bulunuyordu. Merkez bankası bilançosunu küçültme sürecindeyken Powell, rezerv bankaları içinde “yeterli” rezerv seviyesine ulaşmanın “birkaç yıl” alacağını düşünüyor.

Jerome Powell, şu anda 31,4 trilyon dolar borcun altında olan ABD’nin borç tavanını yükseltmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Hükümetin bunu yapmaması halinde Fed’in ekonomiyi koruyamayacağını bildirdi.

Powell, “Bunun gerçekten tek bir çözümü var, o da Kongre’nin borç tavanını kademeli olarak yükseltmesi ve böylece Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm ödemelerini vadesi ödeyebilmesidir.” diye detaylandırdı.

Powell’ın konuşması sırasında Bitcoin yükseldi

Konuşma sırasında Bitcoin fiyatı 30 dakika içinde 22 bin 919 dolardan 23,307 dolara sıçradı ve bu satırların yazıldığı sırada 22 bin 930 dolara geriledi. Ethereum’un fiyatı ise bin 616 dolardan bin 666 dolara ulaştı. Bu haberin yazıldığı sırada ise ETH bin 639 dolardan işlem görüyor.

Duyurudan birkaç dakika sonra XRP, Solana, Dogecoin ve Chainlink gibi önde gelen kripto paraların fiyatlarında da makul bir artış yaşandı.

 

 

Yorum Bırak