Sam Bankman-Fried, FTX’in kripto paralarını geri almak istiyor

FTX’in devam eden davasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Sam Bankman-Fried’in avukatları, müvekilleri için FTX’in varlıkları ve kripto paralarına erişim izni istedi. Avukatlar, Bankman-Fried’in yasa dışı olduğundan şüphelenilen bir olaya karıştığına dair kanıt bulunmadığını, dolayısıyla ilgili varlıklara erişebilir durumda olması gerektiğini savundu. Bu talebe henüz yanıt verilmedi.

Kripto paralara erişimi kefalet kararıyla birlikte yasaklanmıştı

Bankman-Fried, 11 Kasım 2022’de FTX’in CEO’luğundan istifa etmiş, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarını reddettikten sonra kefaletle serbest bırakılmıştı. Yargılanmasına devam edilen fakat bu süreyi ailesinin evinde geçirecek olan Bankman-Fried’in kefaletle serbest kalma koşulları arasında FTX ve Alameda tarafından tutulan tüm kripto paralara erişiminin yasaklanması da vardı. Bu yasak, FTX veya Alameda’nın fonlarıyla satın alınan kripto paraları da kapsıyordu.

“Şifreli mesajlaşma uygulamalarına erişimini yasaklayın” talebi

Öte yandan ABD’li savcılar, Bankman-Fried’in duruşma öncesinde tanık olabilecek kişilerle iletişim kurduğunu iddia etti. Savcılar, Bankman-Fried’in FTX’teki eski ekip arkadaşlarıyla iletişim kurmasının ve şifreli mesajlaşma uygulamalarını kullanmasının engellemesini istedi. Cuma günü mahkemeye gönderilen mektupta, Bankman-Fried’in borsanın baş hukuk müşaviri ile Signal uygulaması üzerinden doğrudan iletişim halinde olduğu öne sürüldü. Bu ismin Sullivan&Cromwell hukuk bürosunun avukatı Ryne Miller olduğu belirtiliyor. Bankman-Fried, daha önce Miller ve Sullivan&Cromwell’in kendisini iflas başvurusunda bulunmaya zorladığını ileri sürmüştü.

Bankman-Fried’in Miller ile 15 Ocak’ta temasa geçtiği, gönderdiği mesajda Miller’a yapıcı bir ilişki içinde olmayı istediğini yazdığı öğrenildi.

Bu nednele yargıç Lewis Kaplan’dan Bankman-Fried’in kefalet koşullarını Signal dahil olmak üzere şifreli veya mesajların kısa süre sonra otomatik olarak silindiği platformları kullanmasını yasaklayacak şekilde değiştirmesi talep edildi.

Yorum Bırak