SBF 300’den fazla yasa dışı politik bağış yaptı: İddianame

FTX’in tutuksuz yargılanan ve şu anda ev hapsinde olan eski CEO’su SBF’yle ilgili düzenlenen iddianameden yeni bilgiler ortaya çıktı.

Haber ajansı Reuters’ın geçtiği bilgiye göre; SBF ve ona bağlı kişiler on milyonlarca dolar değerde 300’den fazla politik bağış yaptılar. Savcılık iddianamesi bu bağışların, gizli ya da kurumsal fonlar vasıtasıyla yapılması sebebiyle illegal kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Bankman-Fried’in, FTX iflas etmeden önceki dönemde de yaptığı politik bağışlar tartışma konusu oluyordu. Bağışlarının büyük bölümünün Biden yönetimindeki Demokrat Parti’ye gitmesi de eleştiri konusu olmuş, SBF, FTX çöküşünden sonra bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada her iki tarafa da benzer rakamlarda bağış yapıldığını söylemişti. Ancak SBF Demokrat Parti tarihinin en büyük ikinci bağışçısı unvanını almıştı.

SBF, FTX ve Alameda şirketlerindeki rolleri nedeniyle şu anda 115 yıl hapis cezasıyla yagılanıyor. Genç CEO2nun eski çalışma arkadaşları olan Caroline Ellison ve Nishad Singh gibi isimlerin ise savcılıkla anlaşmaya gitmesi, dava sonucunda suçlu bulunma olasılığını daha da artırıyor.

Yorum Bırak