SEC 75 milyon dolarlık metaverse fonunu kapattırdı

2021’in mart ayında, dönemin boğa sezonunun tam da ortasında “Republic Realm Metaverse Emlak Fonu”nu başlatan Republic şirketi, SEC’den gelen tavsiye ve geri bildirimler nedeniyle fonu kapattığını açıkladı.

Fonu başlattıkları dönemden bu yana kripto para dünyasında regülasyonlar da dahil olmak üzere çok fazla dinamiğin değiştiğini belirten şirket şu ifadeleri kullandı:

“Fonu başlatmamızdan bu yana geçen sürede gelişen regülasyonlar ve son dönemde SEC’den aldığımız geri bildirimler, bu fonda bir gelecek görmemizi engelledi. Maalesef şu an itibarıyla fonun kapatıldığını söylemek zorundayız. Buna benzer yeni bir teklif ve fon sunmak için çalışmalara başladık”

Fon neyi amaçlıyordu?

“Republic Realm Metaverse Emlak Fonu”, 2021’in mart ayında önce akredite yatırımcılara, daha sonra aralık ayında ise tüm yatırımcılara açılmıştı. Önceliği Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland gibi platformlarından arazi ve gayrimenkul satın almak ve uzun vadeli şekilde yatırım yapmak olan fon, maksimum seviye olarak görülen 75 milyon dolarlık sınıra da çok kısa süre içerisinde ulaşmıştı.

Metaverse’ün gelişmesi ve adı geçen platformlarda yapılacak olan alışveriş merkezleri, organizasyon alanları ve diğer bölümlerle birlikte yapılan yatırımların değer kazanması, yatırımcıların bu kazançlardan pay almasını sağlayacaktı.

Fon ilk başladığı gün ve daha sonra genel yatırıma açılmasıyla birlikte toplamda %145’lik bir büyüme de yaşamıştı. Ancak Fed’in para sıkılaştırma politikaları ve Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere kripto paralarda yaşanan düşüşler, işlerin iyi gitmemesine yol açtı.

FTX’in iflası ve yaşananlar, SEC’nin kripto şirketlerine olan baskısını daha da artırdı ve sonunda Republic fonu sonlandırmaya karar verdi. Yapılan açıklamadan, şirketin SEC’ye giderek geri bildirim talebinde bulunduğu ve tavsiyeler üzerine fonu sonlandırma kararı alındığı görülüyor.

Hisse kitle fonlaması olarak da bilinen bu tür yatırım tarzları, şirketlerin kalabalık yatırımcı gruplarına menkul kıymet satışı yaparak fon sağlamalarına ve karşılığında da genelde hisse sunmalarını sağlıyor.

Yorum Bırak