SEC Başkanı konuştu, Bitcoin ve kripto paralar hızla düştü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, SEC’nin kripto para borsası Kraken’e karşı aldığı önlemi gerekçelendirerek, halkın kamuoyuna açıklanmayan risklerden korunması gerektiğini belirtti. Gensler’in kripto stake programı hakkında konuşması sonrası kripto para fiyatlarında düşüşler yaşandı.

Piyasadaki en büyük kripto para borsalarından biri olan Kraken, yatırımcıların hizmet için kayıt yaptırmadan yıllık yatırım getirisi karşılığında platformda kendi kripto paralarını kullandıkları “” programını sunmak ve satmakla suçlanıyor.

Kraken dün gece SEC tarafından yapılan suçlamaları anlaşmayla kapatmak için 30 milyon dolar para cezası ödeyeceğini ve staking hizmetlerini derhal durduracağını açıkladı.

“Yatırım yapan halkı riskler konusunda bilgilendirmediler”

Bu sabah CNBC’nin Squawk Box programına konuk olan SEC Başkanı Gary Gensler konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Gensler, “Kraken’in yaptığı şey, Amerikan halkının coin’leri ile kripto ’ları karşılığında onlara yüzde 4 ila 21 arasında bir getiri sunmak oldu. Sorun, yatırım yapan halkı üstlendikleri tehlike konusunda bilgilendirmemeleriydi.” ifadelerini kullandı.

Kraken gibi şirketlerin yatırım sözleşmeleri ve planları sunabileceğini söyleyen SEC Başkanı, bunun için tam, adil ve doğru açıklama yapmaları gerektiğini bildirdi.  Bu durumun yatırımcıları kriptolarını yurtdışında kullanmaya teşvik edebileceği tartışmalarına da “Biz teknolojiden bağımsızız.” yorumunu yaptı.

‘Staking hizmeti sunmak mı istiyorsunuz? Girin kaydolun”

Gensler, 330 milyon Amerikalının kurumun müşterisi olduğunu söylerken Kraken ve diğerlerinin de nasıl kaydolması gerektiğini halihazırda bildiklerini söyledi.

SEC Başkanı ayrıca, “Bu sadece web sitemizdeki bir form. hizmeti sunmak istiyorlarsa, biz tarafsızız. Girin, kaydolun. Çünkü yatırımcıların bu açıklamaya ihtiyacı var. ’larla ne yapıyorsunuz? Token’lara karşı işlem yapıyor musunuz? Onları kendi amaçlarınız için kullanıyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

Staking hizmeti yasağı kripto para fiyatlarını düşürdü

ABD’deki bu kripto stake hizmeti yasağıyla ilgili son haberler kripto para fiyatlarının düşmesine neden oldu. Lider kripto para Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte yüzde 5’e yakın bir düşüşle 21 bin 650 dolara geriledi. ise 24 saatte yüzde 6.35’lik bir düşüşle bin 523 dolardan işlem görüyor.

Yorum Bırak