SEC, Genesis ve kripto para borsası Gemini’yi dava etti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Genesis Global ve borsası Gemini’a resmen dava açtı. Gerekçe ise ve diğer birçok davada aşina olunan kayıt dışı menkul kıymet satışı.

Yüz binlerce yatırımcıdan milyarlarca dolar

SEC, Genesis ile Gemini’nin “Earn” adlı program için kurumdan onay almadan yüz binlerce yatırımcıdan milyarlarca dolarlık varlık topladığını ileri sürdü. Gemini’nin müşteri varlıklarını toplayarak Genesis’e aktardığını belirten SEC, Genesis’in de “Earn” müşterilerine ödediği getirilerden yaklaşık yüzde 4.3’lük bir kesinti yaptığını kaydetti.

Dava dilekçesine göre Genesis, FTX’in iflasından sonra para çekme işlemlerini kapattı ve yaklaşık 340 bin Earn müşterisini zor durumda bıraktı.

Gensler’dan açıklama

Konuya ilişkin açıklamada bulunan SEC Başkanı Gary Gensler, “Genesis ve Gemini’yi kayıt dışı menkul kıymet satışı nedeniyle dava ettik. Kripto aracı kurumları, menkul kıymet kanunlarımıza uymalıdır. Bu yatırımcıları korur, piyasalara güveni artırır. İsteğe bağlı değildir, kanundur.” ifadelerini kullandı.

Gemini – Genesis savaşı

İki şirket, son zamanlarda karşı karşıya gelmişlerdi. Gemini, Genesis’i müşterilerinin paralarını ödememek ve kendilerini dolandırmakla suçlamıştı. Gemini, müşterilerine kripto paralar üzerinden faiz getirisi sunduğu “Earn” programını Genesis iş birliğiyle yürütüyordu. Bu programı kullanan borsa müşterilerinin varlıkları bu nedenle Genesis’in kontrolü altındaydı. Miktarın ise 900 milyon dolar olduğu ortaya çıkmıştı. LUNA kriziyle başlayan sert düşüş ve şirket iflasları, Genesis’i zor duruma soktu. Şirket, iflas noktasına gelince sadece Gemini müşterilerinin değil, aynı zamanda bir başka kripto para borsası Bitvavo’nun müşterilerinin de varlıklarını geri ödemedi. Bitvavo’ya ait varlıkların ise yaklaşık 300 milyon dolar değerinde olduğu öğrenilmişti.

Öte yandan Gemini’ın kurucu ortağı Cameron Winklevoss, Genesis’in çatı şirketi Digital Currency Group’un (DCG) CEO’su Barry Silbert’ın istifasını istedi. Bu arada Grayscale de aynı grupta yer alıyor.

Son olarak Financial Times, dün DCG’nin kripto projelerinin de içinde olduğu 500 milyon dolar değerdeki girişim sermayesi varlıklarını satmayı planladığını yazdı.

Yorum Bırak