SEC, Grayscale davasının hakimlerini ikna edemedi

SEC’nin, Grayscale’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesi, sonunda tarafların mahkeme önünde karşı karşıya gelmesine neden olurken, ilk duruşmada hakimlerin, ret kararını ciddi şekilde sorguladıkları görülüyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre hakimler Sri Srinivasan, Neomi Rao ve Harry Edwards, SEC avukatlarını zor duruma sokacak yorumlar yaptılar.

Bilindiği gibi SEC’nin argümanlarından bir tanesi spot ve vadeli işlem piyasaları arasındaki farkla ilgiliydi. SEC, Grayscale’in başvurusunda, spot piyasalarda yaşanan manipülasyon ve dolandırıcılıkların, vadeli işlem piyasalarını etkileyip etkilemediğini net şekilde ortaya koyamadığını iddia ediyordu.

“SEC hala iddialarını kanıtlayamadı”

Hakimlerden Neomi Rao SEC’nin bu argümanını sorgularken, “Bitcoin’in vadeli fiyatı, spot fiyatının bir türevidir ve ikisi %99.9 oranda birlikte hareket ederler. SEC hala Grayscale’in iddialarının yanlış olduğunu ortaya koyamamıştır. Komisyonun, Bitcoin vadeli işlemleri ile spot fiyatı arasındaki ilişkiyi nasıl nitelediğini açıklaması gerekiyor” dedi.

Grayscale adına değerlendirmelerde bulunan ve eski ABD savcısı olan avukat Don Verrilli, “SEC, vadeli işlemlerdeki Bitcoin’e yeşil ışık yaktı ancak spot işlemlere izin vermiyor. Bu çok büyük bir çelişki” dedi.

Grayscale, uzun zamandır GBTC hisselerini bir Bitcoin ETF’ine çevirmek istiyor. Şirket ilk olarak bu konuda 2016 yılında başvuru yapmıştı. SEC başkanı Gary Gensler özellikle 2021 yılında yaptığı birçok açıklamada vadeli Bitcoin işlemlerinin, ETF’ler için çok daha uygun olduğunu söylemişti. SEC, 2021’in kasım ayında ilk kez Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylamıştı. Kurum şu ana kadar yapılan tüm spot Bitcoin ETF taleplerini reddetti.

Yorum Bırak