SEC’den ceza alan Kraken sonunda kendi bankasını kurma kararı aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı gönderdiği ve daha sonradan 30 milyon dolar ceza karşılığında anlaşmaya gittiği Kraken borsası, tüm zorlu regülasyon ortamına rağmen kendi bankasını kurma kararı aldı.

ABD medyasından The Block’un bir podcast yayınında konuşan borsanın hukuk müşaviri Marco Santori, “Kraken Bank’ı kurma çalışmalarımız başladı. Yakında her yerde göreceksiniz. Ucunda Kraken logosu olan binlerce kalem üreteceğiz ve bunları Wall Street’teki bankaların masalarına ve gişelerine koyacağız” dedi ve ilginç bir açıklama yaptı.

“VPN ile başka borsalarda işlem yapacaklar”

Santori ayrıca SEC’nin kendilerine verdiği cezayla ilgili fazla konuşmak istemediğini ancak “” hizmetinin sona ermesinin Amerikalı müşterileri başka ülkelere kaçırdığını söyledi:

“SEC’nin iddiaları hakkında konuşmam doğru değil. Herhangi bir yorum yapmayacağım ancak ABD’deki işlerimize sekte vurduğu kesin… hizmetlerimizin sona ermesi, müşterileri ABD dışındaki ülkelere kaçıracaktır. Hatta daha riskli borsalara gideceklerdir. Sadece VPN ile başka borsalardan işlem yapılacak bir ortam var. Bu gerçekten talihsiz bir durum” dedi.

“Kripto karşıtı özel bir grup yok”

Santori ayrıca kripto bankası Silvergate’in zor durumda olmasının Kraken’e bir etkisi olup olmadığıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bankaların, hangi hesapları açıp açmadığına dikkatlice bakılacak bir döneme giriyoruz. Wall Street’te bir şey olacağını sanmam. Kraken ve Coinbase’in durumu da iyi olacaktır. Bizim zaten çeşitli bir banka portföyümüz var. Tüm dünyadan bankalarla çalışıyoruz. Bu konuda sorun yaşamayacağız. Ancak bu dönem özellikle altyapı sağlayıcıları için zorlaşacak. Ben yine de kripto sektörüne karşı olan özel bir grubun olduğunu düşünmüyorum. Her hafta toplantılar yapan özel bir grup yok. Bu komplo teorisi…”

Yorum Bırak