SEC’nin iki üyesi, spot Bitcoin ETF reddine tepki gösterdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz yıllarda birçok şirketin spot ETF başvurusunu piyasa manipülasyon riski ve endişeleri sebebiyle reddetmişti. Bu şirketlerin en başında ise Bitcoin ETF ihraççısı VanEck geliyor.

Son olarak SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunu üçüncü kez reddetti. Düzenleyici kurum, piyasa manipülasyonu ve yatırımcının korunmasına ilişkin endişeleri gerekçe gösterdi.

“Komisyon hiçbir Bitcoin spot ETP başvurusunu onaylamıyor”

SEC’nin iki üyesi Hester Peirce ve Mark Uyeda’dan da önerilen kural değişikliklerinin reddedilmesine yönelik bir açıklama geldi.

“Bitcoin piyasasının önemli ölçüde gelişmesine rağmen, komisyon önüne gelen bu tür her başvuruyu reddetmeye devam etti.” diyen ikili uzunca bir muhalefet şerhi yayımladı.

Peirce ve Uyeda, komisyonun 2018’den beri, bir Bitcoin vadeli işlem piyasasının önemli olup olmadığını belirlemek adına ilgili vadeli işlem piyasasının büyüklüğüne ve kalitesine bakmak yerine, yalnızca iki koşulu karşılaması konusunda ısrar ettiğini söyledi.

SEC’nin spot Bitcoin ETP’leri için verilen ret kararlarına atıfta bulunan komisyon üyeleri spot Bitcoin ETP onaylamama kararlarının çelişkili olduğunu belirtti.

“Karşılanması imkânsız talepler yatırımcıya zarar veriyor”

SEC üyeleri, komisyonun spot Bitcoin tabanlı ETP’leri herhangi bir ürünün karşılaması imkânsız olabilecek testlerle ısmarlama bir standarda tabi tuttuğunu yinelerken bu kararların yatırımcılara zarar verdiğini bildirdi.

Endişelerinin sadece Bitcoin ile sınırlı olmadığını söyleyen ikili, “Testi diğer piyasalarda da kullanırsak, diğer ürünlerin piyasaya çıkmasını engellemiş oluruz. Yatırımcıları keyfi olarak ürünlere erişimden mahrum bırakmak onları korumaz. Kongre’nin bize verdiği standartların tutarlı bir şekilde uygulanması korur.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada son olarak, “Spot BTC ETP’lerin, komisyonun diğer tüm emtia bazlı ETP türlerine uyguladığı kriterlere tabi olması gerektiğini düşündüğümüz ve burada kullanılan kötü tasarlanmış testin inovasyonu engelleyeceğine ve piyasalarımızdaki yatırımcılara zarar vereceğine inandığımız için muhalefet ediyoruz.” denildi.

Yorum Bırak