“Short Bitcoin” fonlarına 10 milyon dolarla büyük talep

Dijital yatırım ürünlerinden geçtiğimiz hafta net 1.9 milyon dolarlık çıkış olurken, rakamın nispeten az gözükmesinin sebebi de aslında Bitcoin’in düşüşüne yatırım yapan “short Bitcoin” fonlarıydı.

9.9 milyon dolarlık alım

ABD’deki finansal verilerin iyi gelmesi, Fed’in sert faiz yükseltme politikasına devam edeceği düşüncesini güçlendirirken, bu durum kripto para ve ürünlerinden çıkışlara sebep oldu. Bitcoin ürünlerinden 11.7 milyon dolar çıkış olurken, en büyük kripto paranın aylık çıkışı ise 16.8 milyon dolara ulaştı. Yatırım ürünlerindeki bu 12 milyon dolarlık çıkışı azaltan faktör ise, “short Bitcoin” fonuydu. Bu fona haftalık 9.9 milyon dolarlık yatırım girdi. Bu fondaki aylık giriş ise 14 milyon dolara ulaştı.

Ethereum’dan 200 bin dolarlık çıkış olurken, Solana 500 bin dolar ve Polygon dijital ürünleri de 600 bin dolar yatırım aldılar.

En çok yatırım İsviçre’den

Yatırımların girdiği ve çıktığı ülkelerde de ilginç rakamlar görülüyor. Fed’in faiz politikasını kuvvetlendireceği düşüncesi ABD fonlarından 13.7 milyon dolar çıkmasını sağlarken, Almanya 8, İsviçre ise 10.9 milyon dolarlık yatırım girdisi aldı. Brezilya’da görülen 2.2 milyon dolarlık çıkışlar da dikkatlerden kaçmadı.

Yorum Bırak