‘Silicon Valley Bank’ uyarısı: “Pazartesiye kadar harekete geçin”

ABD’nin en büyük bankalarından Silicon Valley Bank’ın batmasının etkileri sürüyor. Pazartesi günü ABD hükümetinin nasıl bir aksiyon alacağı ve piyasaların ne tepki vereceği merakla beklenirken uzmanlar yaşanabileceklere karşı hem yatırımcıları hem de yetkilileri uyarıyor.

Milyarder yatırımcı Bill Ackman, ABD hükümetinin bankadaki tüm mevduat sahiplerini koruması ve olası bir ekonomik çöküşü önlemek için pazartesi gününe kadar harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

“Geri dönüşü olmayacak hatanın düzeltilmesi için 48 saati var”

Ackman, hükümetin adım atmaması durumunda banka müşterilerinin pazartesi günü paralarını çekmek üzere hücum edeceklerini ileri sürdü. Ünlü hedge fonu yöneticisi, dün paylaştığı tweet’inde, hükümetin geri dönüşü olmayacak hatayı düzeltmesi için 48 saati olduğunu ifade etti.

Hedge fonu Pershing Square’in CEO’su olan Ackman, para çekme işlemlerinin yerel, bölgesel ve diğer bankaların likiditesini eriteceğini, bunun da diğer önemli kurumların yıkımına yol açacağını öne sürdü. Bankalardan çekilecek olan paranın ağırlıklı olarak kısa vadeli ABD tahviline yatırılacağını öngören Ackman, kısa vadeli tahvile artan talebin Fed’in ekonomiyi yavaşlatmak için faiz oranı artırma çabalarını sekteye uğratacağı yorumunu da yaptı.

SVB’yi satın alacak bir alıcının çıkmayacağını düşündüğünü söyleyen Ackman, ABD’deki binlerce girişim sermayesi destekli şirketin de önümüzdeki hafta maaşları ödeyememeye başlayacakları uyarısında bulundu.

2008’den beri en büyük banka iflası

Silicon Valley Bank’ın iflası, 2008 küresel ekonomik krizinden bu yana görülen en büyük banka iflası olarak kayda geçti. Ayrıca olay, ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası oldu. Silicon Valley Bank, ABD’nin en büyük 16. bankası konumundaydı ve 2022 yılı sonu itibari ile 209 milyar dolarlık varlığa sahipti. Peki banka iflas noktasına nasıl geldi? Fed’in faizleri giderek artırması, nakde erişimde zorluklar yaratmaya başlayınca çoğunluğu startup’lardan oluşan banka müşterileri finansman sağlamak için paralarını çekmeye başladı. Banka, talepleri karşılamak amacıyla zararına tahvil sattı. Bu durum, soru işaretleri yarattı ve panik oluşturdu. Bankanın finansman arayışları da sonuç vermedi. Hisseler çakılırken Federal Mevduat Sigorta Kurumu duruma el koyarak bankayı kapattı.

Yellen’dan açıklama

Ackman, hükümeti aksiyon almaya çağırırken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan da bugün konuyla ilgili açıklama geldi. Yellen, “Bunu tekrar yapmayacağız” diyerek SVB için kurtarma paketi düşünmediklerini söyledi.

Yorum Bırak