Solana ağında işlemler büyük düşüş yaşıyor

Solana ağı, yine bir sorunla karşı karşıya. Ağ üzerinde yapılan işlem sayısı büyük düşüş yaşadı ve işlemler neredeyse durma noktasına geldi. Solana Explorer’a göre, 4 ila 5 bin aralığında olan saniye başına işlem sayısı, 11’e kadar indi. TSİ 10.00’da görülen sorun, TSİ 11.10 itibari ile henüz çözülebilmiş değil.

Solana’nın resmi web sitesinde yer alan durum güncellemesinde kümeleme (cluster) problemi yaşandığı, mühendislerin sorunu çözmek için çalıştığı bilgisi verildi.

Solana ağında saniye başına yapılan işlem sayısı sıfıra yaklaştı.

Solana’da hizmeti veren bir yazılım şirketi olan SolBlaze’in Twitter hesabından yapılan açıklamada ise büyük bir çatallanma (fork) olayı yaşandığı ve bundan dolayı blokların yavaş onaylandığı aktarıldı.

Solana mühendisleri, problemi çözüme kavuşturmak için iki yol belirledi. Bunlardan biri, yazılım sürümünü kademeli şekilde düşürmek, diğeri ise son çare olarak ağı yeniden başlatmaktı. SolBlaze, doğrulayıcıların v1.14’ten v1.13 sürümüne düşürme işlemini başlattığını bildirdi. Ayrıca bu işlemin Solana Labs’ten gelen bir öneri olmadığnı, node’ların merkeziyetsiz bir şekilde eski sürüme geçtiğini ifade etti.

Yorum Bırak