Tesla Bitcoin kayıplarını detaylandırdı: 140 milyon dolar zarar

Tesla, geçen seneki Bitcoin yatırımlarında 140 milyon dolar net zarara uğradı. Şirketin SEC’ye yaptığı bildirimde, 204 milyon dolarlık zararın yanı sıra, 64 milyon dolarlık da kâr elde ettiği görüldü ve net zarar 140 milyon dolar olarak açıklandı.

Tesla’dan konuyla ilgili yapılan resmi bildirimde şu ifadeler kullanıldı:

“31 Aralık 2022 günü itibarıyla, yaptığımız Bitcoin yatırımlarının değerlerindeki değişim nedeniyle 204 milyon dolarlık zarara uğradık. Çeşitli dönüştürmeler sayesinde de 64 milyon dolarlık kâr elde ettik”

Son 4 ayda 43 milyon dolar kayıp

Tesla’nın SEC’ye yaptığı yıllık kapanış bildirimi, şirketin 2022 yılı 4. çeyrek raporunu açıklamasından yaklaşık 1 hafta sonra geldi. Tesla, 4. çeyrek raporunda, Bitcoin satışı (ya da alımı) yapmadığını deklare etmişti. Şirketin elindeki 9 bin adetten fazla Bitcoin’in toplam değerinin ise 2022’nin son 4 ayında, yaklaşık 43 milyon dolar eridiği görülüyor.

2021’de piyasayı sallamıştı

Hatırlanacağı üzere Tesla, 2021’in Şubat ayında, tam da boğa sezonunun başladığı dönemde, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaparak piyasalarda büyük şok etkisi yaratmıştı. Açıklamanın ardından Bitcoin 45 bin dolardan yukarı doğru büyük bir hareket yapmış ve nisan ayında da 64 bin dolara ulaşmıştı.

Tesla CEO’su Elon Musk daha sonra mayıs ayında (2021) ise şirketinin Bitcoin ile araç satışından vazgeçtiğini açıklamış ve fiyatta büyük bir düşüş hareketi başlamıştı.

Öte yandan Tesla’nın Çin’in Şangay şehrindeki fabrikasındaki haftalık üretim sayısını 20 bin araca çıkarmak istediği, şirketin son otomobil fiyat indirimlerinden sonra ciddi talep artışı yaşadığı bildirildi.

Yorum Bırak