Tornado Cash üzerine inşa edilen protokol Proof of Innocence nedir?

Tornado Cash, kullanıcıların alıcı ve hedef adresler arasındaki on-chain bağlantıyı kırarak gizliliğini koruyan işlemler yapmasına izin veren, Ethereum üzerinde çalışan popüler bir protokoldür. Ancak, bir kullanıcının Tornado Cash kullanımının kanunlara aykırı olmadığını ve yaptığı işlemin herhangi bir yasa dışı faaliyetle ilişkilenmediğini göstermek istediği durumlar olabilir. Proof of Innocence tam burada burada devreye giriyor. Proof of Innocence, kullanıcıların Tornado Cash’ten çektikleri paranın, belirli bir para yatırma listesinden olmadığını kanıtlamasına olanak tanıyan bir araçtır. Kullanıcı belirtilmiş para yatırma listesindeki adreslerden biri olmadığını kanıtlamak için bu adresleri seçer ve çektiği paranın listedeki adreslerden biri olmadığını kanıtlar. Bu işlem, kullanıcıların kimliklerini açıklamadan kendilerini temize çıkarmalarına ve masumiyetlerini ispatlamalarına olanak tanır. Proof of Innocence’ı çalışırken görmek için ağında hizmet veren popüler bir gizlilik koruma protokolüdür. Ağustos ayında, Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), bu hizmetin milyarlarca doları aklamak için kullanıldığına dair endişelerini gerekçe göstererek Tornado Cash ile ilişkili cüzdan ve akıllı sözleşme adreslerine yaptırımlar uygulamıştı. Bu durum, sistemin güvenliği ve itimadı konusundaki endişeleri artırırken, kötü niyetli kişilerin sistemi yasa dışı amaçlarla kullanmasını önlemek için ek önlemlere duyulan ihtiyacın da altını çizdi.

Proof of Innocence protokolü burada devre giriyor. Bu yenilikçi araç, Tornado Cash’in mevcut teknolojisini temel alır ve kullanıcının para yatırma adresinin yaptırım uygulanan veya kara listeye alınmış adreslerden olmadığını kanıtlamasını mümkün kılar. Buna ek olarak, Tornado Cash’e para yatıran herhangi bir adresten başka nedenlerde de kendinizi ayırmanızı sağlar. Kullanıcılar bu kanıtı sağlayarak, hacker olmadıklarını veya sistemi kötü niyetle kullanmadıklarını gösterebilir ve Tornado Cash’ten güvenle para çekebilirler. Böylece sistemin güvenliğini ve itimadını artırmakla kalmayıp, Proof of Innocence aynı zamanda masum kullanıcıları gizliliklerinden ödün vermeden yasa dışı faaliyetlerle ilişkilenmediklerini kanıtlamaya ve bu kullanıcıları korumaya yardımcı olur.

Protokol nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar, Tornado Cash’ten para çekerken taahhütlerinin (yani yatırdıkları fonların) Tornado Cash sisteminde güvenli bir şekilde tutulduğunu ve geri çekilmediğini göstermek için sıfır bilgi kanıtı sunar. Bu kanıt Merkle Ağacı veri yapısını kullanmaya dayanır. Bu veri yapısı sayesinde, kullanıcılar kendilerini veya işlem geçmişleri hakkında herhangi bir tanımlayıcı bilgiyi ifşa etmeden yatırdıkları fonların varlığını ve durumunu doğrulayabilirler. Bu nedenle sıfır bilgi kanıtı, kullanıcının fonlarının gizliliğini ve güvenliğini sağlarken aynı zamanda gerektiğinde fonlarına erişmesini ve geri çekmesini sağlar.

Proof of Innocence protokolü, kullanıcıların yatırdıkları fonların belirli bir taahhüt listesinde olmadığını kanıtlamasına izin vererek bu sürece ek bir katman ekler. Böylece kullanıcının yasa dışı faaliyetler nedeniyle yaptırım uygulanan veya fişlenen bir hacker veya başka bir kötü niyetli kullanıcı olmadığından emin olunur.

Bu kanıtı oluşturmak için, kullanıcı kara listeye alınan taahhütleri seçer ve bu kara listenin bir Sparse Merkle Ağacı’nı oluşturur. Bu şekilde kullanıcı taahhüdünün kara listede olmadığını kolayca ve verimli bir şekilde kanıtlama imkanına erişir. Bu kanıt daha sonra herkes tarafından doğrulanabilir.

“Proof of Innocence” protokolü açık kaynaktır ve Github‘da mevcuttur.

Son söz

Lütfen Proof of Innocence kullanımının kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Chainway, açık kaynak projelerini oldukça önemli bulmaktadır ve Proof of Innocence ile ilgili her türlü geri bildirime değer vermektedir. Proof of Innocence’ı kullanmadan önce kapsamlı bir şekilde değerlendirmenizi tavsiye ediyor ve kullanıcıları özel anahtarlarını ve Tornado Cash notlarını dikkatli bir şekilde kullanmaya teşvik ediyoruz.

*Chainway ekibinin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yorum Bırak