UBS: Mt. Gox’un Bitcoin’de düşüşe yol açma ihtimali az

Fiyatlar açısından yeni yıla bembeyaz bir sayfada giren kripto paralar, şubat ayının sonuna doğru durgunlaştı. Bitcoin, TSİ 19.45 itibarıyla 23 bin 500 doların hemen altında, nispeten yatay bir seyir izliyor. Bir numaralı kripto para, geçtiğimiz hafta boyunca dar bir aralıkta işlem görmüş ve 24 bin doların üzerindeki seviyelere tutunamamıştı.

2014 yılında iflas eden ve birçok yatırımcının mağdur olmasına neden olan Japon kripto para borsası Mt. Gox’un tasfiye sürecinin Bitcoin’in değeri için bir dönüm noktası olabileceği söyleniyor. UBS stratejisti Ivan Kachkovski, alacaklıların yaklaşık on yıllık bir bekleyişin ardından nihayet paralarının bir kısmını geri alabileceklerini söyledi.

Mevcut plan alacaklılara geri ödeme yöntemleri ve zamanlaması konusunda çeşitli seçenekler sunuyor.

Geri ödeme planı seçmek için son tarih 10 Mart

Kachkovski, iki temel hususun altını çizdi: Birincisi, ödemelerin itibari para ya da kripto para cinsinden alınıp alınmayacağı, ikincisi, erken bir toplu ödeme mi alınacağı yoksa daha ileri süreçler ve ek varlık geri kazanımları için mi bekleneceği… Ödemelerin bu yılın eylül ayında başlayabileceği belirtilirken bir geri ödeme planı seçmek için son tarihin 10 Mart olduğu bildirildi.

Stratejist, itibari para geri ödemeli erken toplu ödeme seçeneğinin, borsanın gerekli nakdi toplamak adına Bitcoin satmasıyla sonuçlanacağını ve “Mt. Gox itfalarının Bitcoin fiyatına zarar vereceğine dair uzun süredir devam eden korkuya” yol açabileceğini kaydetti.

En büyük iki alacaklının Bitcoin ile ödeme almayı seçmesi korkuları hafifletti

Kachkovski, hack’ten elde edilen miktarın yaklaşık yüzde 20’si ya da yaklaşık 142 bin Bitcoin, 143 bin Bitcoin Cash ve 69 milyar Japon Yeni (505 bin dolar) olduğunu tahmin ediyor. Dolayısıyla satılabilecek miktar en fazla bu kadar fakat en büyük iki alacaklı, daha önce kripto para ödemesini seçmişti. Bu durum korkuları hafifletiyor ve Mt. Gox’un nakit ödeme yapmayacağı için Bitcoin satmasını gerektirmiyor.

UBS stratejisti, erken benimseyenler kriptoya inanmaya devam ettiği için bunun çoğunun pazara ulaşmasının olası olmadığını belirtti. Borsanın başlıca alacaklılarından ikisinin, hak taleplerinin yüzde 20’sini temsil eden kripto para ödemesini seçtiği bildirildi. Kachkovski, piyasaya yeni arz gelebileceğini, ancak bunun en azından daha az konsantre olacağı anlamına geldiğini ifade etti.

Yorum Bırak