Uniswap oylamasına a16z etkisi: Binance CEO’su tepki gösterdi

alanındaki büyük yatırım şirketlerinden a16z, en büyük merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın BNB Chain ile entegrasyonuna dair yapılan oylamada aleyhte oy verdi. Şirket, bunun için kontrolündeki 15 milyon UNI’nin tamamını kullandı. 11 Şubat’ta sona erecek olan oylamada, şu anki durum yüzde 36’lık “evet” oyuna karşılık yüzde 64 “hayır.” a16z’den önceki tablo ise yüzde 99 “evet” yönündeydi.

a16z’nin oy gücü, Uniswap oylamasında tabloyu tersine çevirdi.

Söz konusu oylama, 0xPlasma Labs tarafından 3 Şubat Cuma günü başlatıldı. Teklifin kabul görmesi halinde 0xPlasma Labs’a Uniswap V3 protokolünü topluluk adına BNB Chain’e entegre etme yetkisi verilecek. Bu entegrasyon için geçtiğimiz günlerde bir ön onay süreci yürütülmüş ve burada yüzde 19.72 “hayır” (4.9 milyon UNI) oyuna karşılık yüzde 80.28 “evet” (20 milyon UNI) sonucu çıkmıştı. Bununla birlikte son bir yönetişim oylaması daha gerekiyordu. Gelinen noktada teklif, büyük bir engele takıldı: a16z.

a16z, Wormhole’a karşı LayerZero’yu destekliyor

a16z’nin karşı oy kullanmasının altında entegrasyonun Wormhole köpürüsü kullanılarak yapılacak olmasının yattığı belirtiliyor. Çünkü a16z, yatırımcısı olduğu, Wormhole’a rakip çözüm LayerZero’yu destekliyor.

a16z’nin bu hamlesi, merkeziyetsizlik tartışmalarını alevlendirdi. Bir şirketin 100 milyon dolarlık ’la sağladığı oy gücünün topluluğun karar alma sürecine yaptığı büyük etki, soru işaretleri yarattı. Öte yandan a16z’nin ilk kez bir Uniswap teklifine karşı çıkması dikkat çekti. Şirketin 15 milyon UNI’lik oy gücünün tamamını kullanmasının da ilk defa görüldüğü kaydediliyor.

İki şirket karşı karşıya

Uniswap önerisi, The Block‘a göre iki büyük risk sermayesi şirketini karşı karşıya getirdi. a16z, LayerZero köprüsünü desteklerken Jump ise Wormhole’a yatırım yapıyor. Jump henüz oy kullanmadı.

Wormhole, geçtiğimiz yıl hack’lenmiş ve bu olay sonucunda 325 milyon dolarlık ETH çalınmıştı. Halen çaldığı fonları aklamakla meşgul olan hacker, geçtiğimiz günlerde 157 milyon dolarlık ETH işlemi yapmıştı.

Binance CEO’su Zhao da tepki gösterdi

a16z’nin Uniswap oylamasına yaptığı büyük etki, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun da radarındaydı. Zhao, Twitter hesabından “Uniswap, a16z’nin kontrolü altında mı?” ifadeleriyle duruma tepki gösterdi.

Yorum Bırak