Ünlü ekonomist El-Erian: Fed 50 baz puan artırmalı

Fed’in para politikalarını açıkça eleştirmesiyle bilinen ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, dün CNBC’de katıldığı programda 25 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle baktığını ancak doğru hamlenin şu anda 50 baz puanlık bir artış olduğunu söyledi.

“Farklı bir şey yaparlarsa şoke olurum”

Fed’in artık düşük viteste ilerleme moduna geçtiğini belirten El-Erian, enflasyonun yukarıda kalma konusunda ısrarcı davranabileceğine ve bu yüzden 50 baz puanlık bir artışın daha doğru olduğunu söyledi:

“Benim 50 baz puanlık artışı daha doğru bulmamın birçok sebebi var. Enflasyon daha sert şekilde yüksek kalabilir. Ya da risk yönetimi ve para politikaları açısından daha yüksek bir faiz artışı olumlu olabilir. Ama nereden bakarsanız bakın bu gereksiz bir tartışma çünkü 25 baz puan artıracaklar. Bunun dışında herhangi bir şey yaparlarsa şoke olurum. Buraya kadar biz büyük bir trajediyle geldik. Bu döngü, Fed’in fırsatları kaçırdığı döngü olarak bilinecek. Şu ana kadar iki fırsat kaçırıldı. Birincisi 2021’de enflasyonu ‘geçici’ olarak nitelendirdiklerinde, ikincisi ise artırışlara çok çekingen şekilde başladıklarındaydı. Ben daha sonrasını beklemek yerine büyük faiz artırımlarını şimdiden yapar ve ona göre hareket ederdim. Böylece daha sonra, bir daha büyük faiz artırımı yapmanız gerekmez”

Hatırlanacağı üzere Fed, faiz artırımlarına 2022 yılının başında mart ayında 25 baz puan ile başlamış, mayıs ayında 50 baz puan artırımı gelmiş ve daha sonraki 4 toplantıdan da 75 baz puan faiz artırım kararı çıkmıştı. 75 baz puanlık artırım furyası ise aralık ayında sona ermişti.

Fed’in yarın akşam TSİ 22’de açıklayacağı faiz kararı Uzmancoin Youtube kanalından da canlı olarak yayınlanacak. Kurumun burada 25 baz puanlık faiz artırımı açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Bırak