Ünlü ekonomist El-Erian: Fed, 50 de artırsa artık geç kaldı!

Ocak ayında yaptığı bir yorumda Fed’in kesinlikle 25 baz puan artırmaması gerektiğini ve faiz artırımında frene basmak için erken olduğunu belirten Mohamed El-Erian, Bloomberg’deki köşesinde kurumu daha da sert eleştirdi.

“Çukura düştüler, dibe gidiyorlar”

Fed’in bir önceki 25 baz puanlık artışının yeterli olmadığını ve kendisinin de o zaman 50 baz puan konusunda uyarılarda bulunduğunu belirten ekonomist şunları söyledi:

“Şöyle bir söz vardır, ‘Çukurda olduğunuzu anlamanız için önce kazmayı bırakmanız gerekir’… Ama Fed şu ana kadar çok derine indi ve kazmaya devam ediyor. Bugün hangi politikanın, hangi adımın doğru olduğunu bilmiyorum ve sanırım bu şekilde düşünen sadece ben değilim.”

“Artık iki türlü de güven kaybedecek”

Fed’in hem 25 hem 50 baz puanlık artış yapmasının kurumu daha da yıpratacağını belirten El-Erian şu ifadeleri kullandı:

“Bu dakikadan sonra iki türlü de olumsuz bir durum yaşanacak. Fed, enflasyonun geçici olduğunu söyleyerek güven kaybetmişti. Şimdi zaten hasar almış bu güven, 50 baz puan artırıma gidilirse, uzun vade yüksek faiz politikasının reddi olacağı için daha da azalacak. Ancak 25 baz puan yükseltilirse de, bu kez yeterli olmayacak. Çünkü ekonomik verilere göre hareket edeceklerini söylemişlerdi. Veriler 50 baz puan artırılmasının daha iyi olacağını gösteriyor. 25 baz puan artırırlarsa yine güven kaybedecekler. İki türlü de iyi değil”

 

Yorum Bırak