Ünlü geliştirici Adam Back: Bitcoin 10 milyon dolara gidebilir

Bitcoin madenciliği altyapı sağlayıcısı şirket olan Blockstream’in CEO’su olan Adam Back, en büyük kripto paranın yaklaşık 10 yıl içinde 10 milyon dolarlık fiyata ulaşabileceğini belirtti.

Önümüzdeki 2 halving’i hedef gösterdi

Twitter’dan uzun bir yazı dizisi yayımlayarak öngörülerini ve fikirlerini paylaşan Back, önümüzdeki 2 ödül yarılanması dönemini ve sonrasını hedef gösterdi ve şunları söyledi:

“Bu sene başında Bitcoin’in her sene 2 katı yüksleeceği fikri hakkında şüphelerim vardı. Ocak 2013 ile Aralık 2022 arasındaki 10 yıl, Bitcoin her yıl 2.036 kat arttı. Bu da 10 yıllık süreçte 1200 katı demek. Eğer bu durum sürerse, önümüzdeki 2 halving sonrasında bir BTC 10 milyon dolar, Bitcoin piyasa değeri de 200 trilyon dolar olabilir. 200 trilyon dolar piyasa değeri, aslında Hal Finney’nin 2009’da öngördüğü bir rakam… Evet çok büyük bir sayı ve eğer bu sayı gelirse, tahvillerdeki değer saklama getirilerinden altına, 60’a 40’lık hisse portföylerinden diğer yatırım araçlarına kadar birçok varlığın yerine geçiyor”

“Adaptasyonun ve volatilitenin yavaşlayacağını düşünmüyorum”

Bitcoin’de benimsenmenin yıllar geçtikçe yavaşlayacağı konusunda bir fikir oluştuğunu belirten Back, buna katılmadığını söyledi:

“Birçok kişi yıllar geçtikçe Bitcoin’de benimsenme hızının yavaşlayacağını belirtiyor. Ben buna katılmıyorum. Volatilitenin de azalacağını düşünmüyorum. Yeni dönem döngüye dahil olanlar, olabildiğince Bitcoin alıp soğuk cüzdanda saklamanın önemini anlayacaklar. Hatta volatiliteyi artıran faktörlerden biri olan kaldıraçlı işlemlere de başvuracaklar. İnsanlar fiat paranın eridğini gördükçe Bitcoin’e daha hızlı geçeceklerdir. Çünkü insanlar pragmatik olur. Birikimler Bitcoin ile korunmaya başlanacaktır”

“Bazı ilginç şeyler olacak!”

Bitcoin benimsenmesi ve artık insanlara güven verilmesi konusunda fazla zamanları olmadığını belirten Back son olarak şunları söyledi:

“İki halving dönemi boyunca ilginç şeyler olacak. Her şey hızlı olacak. Teknolojiyi ölçeklendirme konusunda artık zamanımız kalmadı. Önümüzdeki 1 milyarlık kullanıcının kendi UTXO’larına sahip olmaları, kendi anahtar kelimelerini bilmeleri ve sansüre karşı olan soğuk cüzdan kullanmaları konusunda zaman azalıyor. Bunları yaparken ana ağ güvenliğini de zayıflatmamamız gerekiyor”

Yorum Bırak