USDC ihraççısı Circle da, SEC’ye karşı çıktı: Menkul kıymet değil!

43 milyar dolarlık piyasa değeriyle ikinci en büyük sabit coin konumundaki USDC’yi çıkaran şirket Circle’da CEO Jeremy Allaire, Bloomberg’e bir röportaj verdi. Son dönemde SEC’nin kripto para şirketlerine yönelik operasyonları ve sabit coin’ler konusunda fikirlerini beyan eden Allaire, sabit coin’lerin regülasyonu konusunda doğru kurumun SEC olmadığını belirtti.

“Ödeme sistemi ve bankacılık regülatörüyle ilgili…”

Allaire, sabit coin’lerin tüm dünyada benzer şekilde kullanıldığını ve sadece ABD’de değil, dünyanın birçok yerinde birer ödeme sistemi olarak kullanıldığını belirtti:

“Dünyanın her yerinde, hatta ABD’de de, hükumetlerin ve devlet organlarının sabit coin’ler için ‘ödeme sistemi’ demesi boşuna değil. Bu bankacılık regülatörünü ilgilendiren bir durum. Bence sabit coin regülasyonları için gerekli olan kurum SEC değil. Tabii ki bütün sabit coin’ler aynı değil, eşit değil. Ancak dünyada genel bakış açısı bunların çoğunun birer ödeme sistemi olduğudur. Menkul kıymet statüsünde olduklarını düşünmüyorum”

Allaire SEC’ye bir konuda ise destek oldu. Kripto paraların saklanması konusunda SEC’den gelen daha sert saklama kuralları önergesine karşı çıkmadıklarını belirten Circle CEO’su, “Kalifiye saklama şirketleri olması, uygun kontrolün sağlanması için gereklidir. İflasın önüne geçilmesi açısından da çok değerlidir” dedi.

Yorum Bırak