Vanguard’ın 2023 öngörüleri: ‘Beklenenden hafif’ resesyon

Bu yazı, “Wall Street’in 2023 Beklentileri” dizisinin beşinci yazısıdır. Diğerleri için: , , ,

Vanguard ABD dışında çok fazla bilinmese de Amerika’nın en önemli yatırım bankalarından birisi. Fidelity gibi ABD’deki emeklilik sistemindeki yatırımların yüksek bir kısmı Vanguard fonlarında değerlendiriliyor ki bu konuda bu iki şirket sektörde lider konumundalar. Vanguard’ın 2023 yılından beklentisi global resesyon. Bu resesyonun sebebi olarak da enflasyon ile mücadele olduğunu vurgulanıyor. Ancak detaylara baktığımızda öne çıkan önemli gelişmeler var.

İçindekiler

 • Vanguard analistleri de hem istihdamın güçlü olmasını hem de enflasyonda düşüşün bu defa kalıcı olacağına inanması nedeniyle resesyonun ‘tarihe geçecek’ bir resesyon olmayacağını iddia ediyorlar. Unutmayalım ki 2023 beklentileri raporu Kasım-Aralık aylarında kaleme alındı. O dönemde enflasyondaki düşüşün beklenenden sert olacağı henüz bilinmiyordu. Son iki ayda gelen hem enflasyon hem de istihdam verilerini dikkate alırsak eğer Vanguard raporunda öne çıkan ‘tarihe geçmeyecek bir resesyon’ tahminine doğru ilerlediğimizi de düşünebiliriz.

  Fed’in %2 hedefi için 2024-25 işaret ediliyor

  Büyüme konusunda ise 2023 yılında Çin dışında beklenti ya sıfır ya da negatif. Enflasyondan beklenti ise merkez bankalarının enflasyonu %2’ye çekemeyecekleri yönünde. Ancak enflasyondaki düşüşün devam etmesi Vanguard için olumlu bir senaryo ve muhtemelen herkes gibi onlar da Fed’in %2 hedefini gerçekçi bulmuyor. Nitekim %2 hedefine ulaşmak için 2024 ve hatta 2025’i beklemek gerekeceğine dair vurgu da var.

  ABD devlet tahvili faizleri

  Son 40 senede görülmeyen enflasyonun (aşağıdaki grafik) hem piyasayı hem de yatırım şirketleri projeksiyonlarını nasıl etkilediğini görmek için aslında Vanguard’ın 2022 raporu ile 2023 raporundaki tahvil faizleri beklentisini karşılaştırmak yeterli olacaktır.

  Vanguard raporlarında genelde on yıllık beklentiler öne çıkar, çünkü yatırımcıları da özellikle emeklilik fonları olmak üzere uzun vadeli yatırım yapan kesimden oluşur. Vanguard’ın 2022 raporunda önümüzdeki 10 senede ABD tahvillerinden beklentisi %1.4 ile %2.4 arasındaydı. O dönemde enflasyon olmadığı için bunun hemen hemen negatif reel getiri olduğunun altının çizilmesi gerekir. Ancak bu seneki raporda önümüzdeki 10 yılda ABD tahvillerinden beklenti %4.1 ile %5.1 aralığına çekilmiş. 10 yıllık tahminlerde aslında bu kadar oynamalar olmaz çünkü uzun vadeli bir yatırımının ortalaması tahmin edilir. Buna rağmen bu kadar sert değişiklikler aslında son bir yılda yaşadığımız makroekonomik gelişmelerin tarihte ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor.

  Bitcoin ve riskli varlıklar

  Peki bu raporda öne çıkanların riskli varlıklar ve haliyle Bitcoin ile ilişkisini nasıl yorumlamalıyız? Vanguard, 2023 senesinde sert bir resesyon beklemiyor. Bu aslında oldukça pozitif bir projeksiyon, çünkü Fed’in 2022 yılında uyguladığı para politikasının başarılı olacağına dair inancı gösteriyor. Bu durumda ise Fed’in yakın dönemde faizleri artırmaya son vereceğini öngörebiliriz. Buraya kadar olumlu ancak Fed’in faizleri indirmesi için enflasyonun artış korkusunun tamamen bertaraf edilmesi ya da çok sert bir resesyonun gelmesi gerekli. Vanguard bu iki senaryoya da 2023 içinde olumlu bakmıyor. Yani hem resesyonun hafif geçeceğini hem de enflasyonun %2 seviyelerine inmeyeceğini iddia ediyor. Bu durumda riskli varlıkların tekrar değerlenmeye başlaması için gerekli olacak parasal genişleme politikasının 2023 yılında başlamayacağını beklemek gerekir. Bu da Bitcoin ve riskli varlıkların tekrar değer kazanarak büyümesi için 2024 ve sonrasını bekleyeceği anlamına geliyor.

Yorum Bırak