Vitalik Buterin’den 700.000 dolarlık “meme coin” satışı

Zincir üstü veriler, Ethereum kurucularından olan Vitalik Buterin’in, bazı “meme coin”leri bugün itibarıyla sattığını gösteriyor. İki veri takip platformu Lookonchain ve Peckshield’ın verdiği bilgilere göre Buterin toplamda 700 bin dolara varan satışlar yaptı.

Buterin’in satışlara devam edip etmeyeceği bilinmiyor ancak ünlü isim, şu ana kadar 50 milyar adet MOPS (1.25 ETH – yaklaşık 2 bin dolar), 10 milyar adet CULT (58 ETH – yaklaşık 91 bin dolar) ve 500 trilyon adet SHIK (380 ETH – yaklaşık 600 bin dolar) sattı.

Satıştan sonra büyük düşüşler

Buterin’in satışlarından sonra ise bu ’larda önemli düşüşler meydana geldi. CULT %13.7 düşerken, SHIK ise %96’lık düşüş yaşadı. Ancak Buterin’in elideki CULT token’ların hepsini satmaması da dikkat çekiyor. Buterin’in elinde 10 milyar adet daha CULT bulunuduğu görülüyor.

Buterin SHIK’ten elde ettiği ETH’lerin 214 adedini Ethereum Vakfı’na bağışladı. Vakfın elinde şu anda yaklaşık 530 milyon dolarlık 336 bin 271 adet bulunuyor.

Ethereum kurucusunun satış sebebi ya da motivasyonu konusunda belirsizlik devam ederken, Buterin’e bir grup kripto para yatırımcısı tepki gösterdi. Twitter’da, Buterin’in satışların altcoin’ler üzerindeki etkisini çok iyi bildiği ve buna rağmen satış yapmasının doğru olmadığı yönünde mesajlar yazıldı.

Yorum Bırak