Voyager iflas hakiminden SEC’nin kripto hamlesine durdurma

Geçtiğimiz sene iflas eden ve önce FTX daha sonra da Binance tarafından satın alınmak istenen Voyager’ın iflas davasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İflas davasına bakan hakim Michael Wiles, SEC’nin, Voyager iflas konusundaki danışmanlarına ve yöneticilerine gelecekte getirmesi muhtemel suçlamaların önüne geçen bir karar verdi.

ABD kanunları koruyor

Hakim Wiles, yeniden yapılandırma çerçevesinde çıkarılacak olan yeni bir kripto paradan ötürü, SEC’nin ileriki dönemde dava açma ya da suçlama getirmesine engel koydu. Hakim Wiles’ın bu kararı almasındaki en büyük sebep ise, ABD yasalarının, iflas eden bir şirketin yeniden yapılandırma sürecine dahil olan yöneticilerini koruması…

Hakimden SEC’ye sert sözler

Öte yandan dün yapılan dava duruşmasında hakim, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun itirazı için sert sözler söyledi. Hakim Wiles yaptığı bir değerlendirmede, “Eğer Voyager’ın yeniden yapılandırma programında yer alan kişileri yasalar korumasaydı, şu an hepsinin başında bir kılıç olurdu” dedi ve adeta SEC’nin bu anlamdaki hamlelerine karşı yasaları övdü.

SEC, satın alım sürecine olan itirazında Voyager’ın VGX ’ının, menkul kıymet olup olmadığına henüz karar vermediğini ancak şirketin güvenilir kalmasına çalıştığını belirtmişti.

Aylık zarar 10 milyon dolar!

Voyager yönetici ve danışmanlarından olan Mark Renzi ise, SEC’nin adımları yüzünden dava sürecinde yaşanan gecikmelerin, kendilerine olan maliyetinin aylık 10 milyon dolar olduğunu söyledi.

Karar bugün açıklanabilir

Bilindiği gibi SEC, Binance’in ABD kolu olan Binance.US şirketinin, Voyager’ı satın almasına karşı çıkmıştı. Hakim Wiles bu itiraz olmasaydı, geçen hafta itibarıyla, satın alım ve müşterilere geri ödeme yapılması konusunda karar verecekti. Wiles, SEC’nin itirazına altı dolu sebepler sunabilmesi için ABD saatiyle bu sabaha kadar süre verdi. Dolayısıyla konu hakkındaki kararın bugün verilmesi bekleniyor.

Binance.US ile Voyager, 1.02 milyar dolarlık satış konusunda da anlaşmaya varmışlardı.

Yorum Bırak