Warren Buffett’ın sağ kolu Munger: Kripto paralar hemen yasaklanmalı

Berkshire Hathaway’in yönetim kurulu başkan yardımcısı Charlie Munger yine kripto paralara çattı. Munger ABD’nin en büyük finans gazetesi olan Wall Street Journal’a yazdığı makalede, daha önceki birçok açıklamasında olduğu gibi kripto paraları kumara benzetti.

“Regülasyonlardaki boşluklardan yararlanıyor”

Kripto para endüstrisini “vahşi ve yalancı bir kapitalizm” olarak yorumlayan Munger, kripto para çıkaran şirketlerin hiçbirisinin hükumetten onay almadan birçok işlem yaptığını ve insanların ciddi oranda paralar kaybetmesine neden olduğunu söyledi:

“ABD’de son yıllarda birçok özel şirket binlerce kripto para çıkardı. Bu şirketler ne devletten ne de hükumetten hiçbir onay almadan borsalarda listelendiler. Bu kripto paralar bazı kişilere neredeyse bedavaya satılırken, halka ise çok daha yüksek fiyatlardan verildi. Satın alan kalabalıklar, arz oyunlarının kime fayda sağladığını bilmeden bu alımları yaptılar. Bu hem yalancı hem vahşi kapitalizmdir. Bu sefil aşırılık regülasyonlar olmadığı için kendine yer buldu”

“Hemen yasaklayıcı kanun gelmelidir”

Daha önceki açıklamalarında olduğu gibi Çin’in kripto para yasağını öven Munger, bu varlıkların sadece bir kumar sözleşmesi olduğunu ifade etti:

“Kripto paraların hiçbiri para değildir Bir emtia ya da menkul kıymet de değildir. Bir kumar sözleşmesidir ve burada %100’e yakın bir oranda kazanan, kumarı oynatandır. Dolayısıyla ABD’nin hemen kripto paraları yasaklayan bir kanun çıkarması gerekir. Burada iki doğru örnek var. Birincisi Çin’in 2 sene önce getirdiği yasak… Kripto paraların kendilerine, yarardan çok zarar getireceğini anladılar ve yasakladılar. İkinci örnek ise 1700’lü yılların İngiltere’sinden… Fakir halklarla ticaret yapılabilmesi için üretilen ve yavaş seyreden bazı yelkenlilerden kâr elde edilmesi plânı o dönem patladı ve İngiltere büyük bir krize girdi. Sonunda da devlet, halkın bu tür yatırımlar yapmasını yasakladı. Yasak 100 yıl sürdü ve İngiltere bu 100 yıl içinde medeniyet adına güçlü adımlar attı”

“Çin’in komünist liderine teşekkür edin”

Yazısının sonunda yine Çin vurgusu yapan Munger şunları söyledi:

“Peki ABD bir kripto para yasağı getirdikten sonra ne yapmalı? Açıkçası tek bir adım mantıklı olabilir, o da, Çin’in komünist liderine olağanüstü sağduyu için teşekkür etmek…”

Yorum Bırak