WSJ muhabirinden faiz tüyosu: Fed ne kadar artıracak?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 1 Şubat günü açıklayacağı yeni faiz kararında artırıma gitmesine kesin gözüyle bakılıyor ancak seviyenin ne kadar olacağı konusunda ise tartışmalar devam ediyor.

25 baz puan mı geliyor?

Ünlü finans gazetesi Wall Street Journal’ın, Fed kararlarından önce yaptığı haberlerle bilinen muhabiri Nick Timiraos ise, Fed’in ikinci kez üst üste faiz artırımlarını düşürme olasılığını düşündüğünü belirtti. Fed yöneticileri, Timiraos’un dediği gibi hareket ederlerse, Şubat ayında 25 baz puanlık artış gelecek. Çünkü Fed, 4 kez üstü üste yaptığı 75’er baz puanlık artışların ardından ilk kez geçen ay 50 baz puana inmişti. İkinci kez yapılacak bir “düşük artış” 25 baz puan artırım anlamına geliyor.

Timiraos, haberinde “Fed yetkilileri ikinci kez üst üste faiz artırımlarında yavaşlamaya gitmeyi düşünüyor” derken, gelen son iş gücü ve enflasyon rakamlarının yetkilileri daha düşük artırım yapma konusunda cesaretlendirdiğini söyledi.

“Daha sonra da, iki 25’er baz puan artış”

1980’lerin başından bu yana Fed’in en sert faiz artış politikasını uyguladığını belirten Timiraos, yetkililerin Aralık 2023 için yüzde 5 ya da 5.25’lik bir faiz oranı tahmini yaptıklarını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Fed yetkilileri son 40 yılın en sert yükselişlerini yaparak faizi %4.25’e çıkardılar. Yetkilerin aralık ayı için yaptıkları tahmin ise %5 ilâ 5.25 arasında değişiyor. Bu da Şubat ayındaki artışın ardından iki adet 25 baz puan artış anlamına gelebilir. Fed geçen sene 7 kez faiz artışında bulundu. Şubat ayında yapılacak daha az bir faiz artırımı, ekonominin yapılan hamlelere verdiği karşılığın beklenildiği gibi olduğunu göstermiş olacaktır”

Haziran’da ilk haberi vermişti

Nick Timiraos, Fed faiz kararlarından önce yaptığı haberlerle biliniyor. Timiraos, özellikle Haziran ayında yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımı haberiyle ses getirmişti. O dönem piyasanın 50 baz puanlık artışa kesin gözle baktığı bir dönemde, faiz kararına iki gün kala bu haber yapılmış ve Fed, haberde yazıldığı gibi 75 baz puanlık artış yapmıştı. Kararın ardından Bitcoin’de de ciddi bir düşüş meydana gelmişti.

Yorum Bırak