WSJ’nin paravan şirket iddialarına Tether’den yanıt gecikmedi

Wall Street Journal’ın dünyanın en popüler sabit coin’i Tether’in (USDT) 2018 yılında sahte belgeler kullandığını ve bankacılık sistemine erişebilmek için paravan şirketler oluşturduğunu iddia ettiği haberine Tether’den yanıt geldi.

Söz konusu habere göre, 2018’in sonlarına doğru Tether’in arkasındaki şirketler, küresel bankacılık sistemine erişimlerini sürdürmek için mücadele ediyordu. Gazete, destekçilerinden bazılarının sisteme erişmek için “karanlık aracılara”, sahte belgelere ve paravan şirketlere başvurduğunu gösteren belgeler sundu.

Wall Street Journal tarafından elde edilen bir e-postaya göre, Çin’deki önde gelen bir Tether trader’ı “her para yatırma ve çekme işlemi için sahte satış makbuzları ve sözleşmeler sunarak bankacılık sistemini atlatmaya” çalışıyordu.

Tether’den iddialara cevap gecikmedi

Sabit coin ihraççısının web sitesinden yapılan “WSJ haberlerine devam ediyor” başlıklı açıklamasında, “Wall Street Journal’ın uzun zaman öncesine ait eski iddialarla ilgili haberi tamamen yanlış ve yanıltıcıdır.” dendi.

Şirket, Bitfinex ve Tether’in birinci sınıf uyum programlarına sahip olduğunu, Kara Para Aklamayı Önleme, Müşterini Tanı ve Terörle Mücadele Finansmanı yasal gerekliliklerine uyduğunu vurguladı.

“Rutin olarak kolluk kuvvetlerine yardımcı oluyoruz”

“Bitfinex ve Tether, küresel kolluk kuvvetlerinin gururlu ortaklarıdır” denen açıklamada şirketin, kara para aklama, terörizm ve kötü aktörler tarafından işlenen diğer suçlarla ilgili ABD Adalet Bakanlığı ile dünya genelindeki kolluk kuvvetlerine rutin olarak yardımcı olduğu belirtildi.

Tehter, WSJ’nin iddialarını “haksız saldırı” olarak nitelendirirken sektördeki çabalarına ve güvenilir sabit coin deneyimini sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Yorum Bırak