Yeni dönüm noktası: Ethereum doğrulayıcı sayısı 500 bini aştı

BeaconScan, Ethereum’un doğrulayıcı sayısında 500 bini aşarak platformun benimsenmesi ve güvenliği için önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını bildirdi. Bu başarının ve önümüzdeki Şangay yükseltmesinin ’in fiyatını etkileyip etkilemeyeceği merak konusu.

Şanghay yükseltmesinin ardından Ether’in fiyatı için iyimser bir tablo çizen doğrulayıcıların sayısındaki artış, giderek daha fazla kişi ve kuruluşun ağa yatırım yapmaya hazır olduğunu gösteriyor. Ayrıca ağın bütünlüğü ve güvenliğinin sağlanmasında rol oynamaya hazır olduğuna işaret ediyor.

geliştirme stüdyosu ConsenSys’tan Ben Edgington, “Ethereum ağının güvenliğini iki eksende değerlendirebiliriz. Bunlardan biri yatırılan toplam değerdir. Diğeri ise merkeziyetsizleşme derecesidir.” dedi.

Doğrulayıcıların merkeziyetsizliğini analiz etmek zor olsa da raporlar 80 ülkede yaklaşık 11 bin 400 fiziksel node olduğunu gösteriyor.

‘Yüzde 51 saldırısı’ gibi saldırılar zorlaştırılıyor

Ethereum ağına yatırılan Ether’lerin toplam değeri şu anda 16 milyon Ether’i aşmış durumda. Bu da ‘yüzde 51 saldırısı’ gibi saldırıları daha zor ve pahalı hale getiriyor.

Ethereum ağını güvenli ve emniyetli tutmak için doğrulayıcılar çok önemli bir rol oynuyor. Blok zinciri işlemleriyle birlikte gelen dijital imzaları doğrulamak birincil sorumluluklarından biri.

Bu, her işlemin akıllı sözleşme kodunda belirtilen koşulların blok zincirine eklenmeden önce yerine getirilmesini sağlıyor.

Şangay yükseltmesi doğrulayıcılar için ne anlam ifade ediyor?

Doğrulayıcı olmak için bir kişi ya da işletmenin 32 ETH yatırması gerekiyor. Böylelikle proof-of-stake blok zincirinde özel bir node’u çalıştırmak mümkün olabiliyor. İşlem sonrasında doğrulayıcı, hizmetleri karşılığında ağdan stake ödülleri kazanıyor. Mart ayında gerçekleşecek Şangay yükseltmesi, doğrulayıcıların ETH’lerini Ethereum’un bazılarının yıllardır kilitli olan staking sözleşmesinden çekmelerini olanak sağlayacak. Ethereum doğrulayıcı sayısı, Aralık 2020’den beri artmaya devam ediyor.

Yorum Bırak