Yeni FTX yönetimi, Türkiye’yi iflas sürecinin dışında istiyor

FTX’in yeni yönetimi, borsanın Türkiye iştirakini iflas sürecinin dışında tutmak istediğini belirtti. Cuma günkü dava duruşmasında mahkeme hakimine yeni bir talepte bulunan FTX avukatları, ABD mahkemelerinin Türkiye’de etki sahibi olmadığını öne sürdüler ve bu yüzden FTX Türkiye’nin iflas sürecinin dışına alınması istediler.

“Türk hükumetinin uyacağı garantisi yok”

Mahkeme hakimine iletilen talepte ayrıca, “Türk hükumetinin, alınan kararlara uyacağına inanmak için hiçbir sebep yok. Dolayısıyla Türkiye’deki şirket için yeterli kontrol mekanizmasına sahip olamayabiliriz” denildi.

“İkisiyle de çalışmak stratejik olmaz”

Mahkeme heyetine sunulan talep dosyasında ayrıca FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine FTX Trading’in, %20’lik kısmına ise Alameda’ya ait olan SNG Investments şirketinin sahip olduğu belirtildi. SNG Investments şirketinin, borsa için piyasa yapıcı bir firma olarak hizmet verdiği ifade edilirken, iki firmayla çalışmanın da stratejik olmayacağı iddia edildi.

“Zaman ve para israfına sebep olur”

Tüm bunlara ek olarak Türk vatandaşlarının, FTX Türkiye aleyhine taleplerde bulunduğu ve Türk mahkemesinin alacağı kararlarla , borsa elindeki varlıkların bu kişilere verilme ihtimalinin olduğu vurgulandı. Bu sebeplerden ötürü FTX avukatları Türkiye tarafının mahkemenin dışında kalmasının hem masraf hem de zamandan tasarruf olacağını belirtti ve “Bu durum alacaklılar ve borçlular için de en iyi seçenektir. Sürecin devam etmesi kıt olan kaynakların israfına ve zaman kaybına sebep olacaktır” denildi.

Hatırlanacağı üzere FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından hemen sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı da konu hakkında soruşturma başlatmış ve FTX Türkiye varlıklarına da el koymuştu.

Yorum Bırak